fbpx

Jak fotografować codzienność?

Czym naprawdę jest fotografia? Jaka istniała w czasach minionych, natomiast jak wygląda teraz? Na to z pozoru proste pytanie można odpowiedzieć uniwersalną maksymą fotografii, jaka opiewa, że fotografia to zbiór rozmaitych metod, których zamiarem jest

Czym naprawdę jest fotografia? Jaka istniała w czasach minionych, natomiast jak wygląda teraz? Na to z pozoru proste pytanie można odpowiedzieć uniwersalną maksymą fotografii, jaka opiewa, że fotografia to zbiór rozmaitych metod, których zamiarem jest zapisanie obrazu za pomocą promieniowania. Stosując przy tymże właściwe narzędzie, takie jak aparat fotograficzny, popularnie obecnie nazywany aparatem cyfrowych z racji cyfrowej techniki wykorzystywania obrazu, jaka stała się dominująca w obecnym globie. Fotografowanie codzienności to bez wątpienia najtrudniejsza ze sztuk fotograficznych. W każdym zakątku świata fotografia jest traktowana trochę inaczej.

 

Wykorzystaj rodzinę do nauki

 

Gdy mieszkasz z rodziną oraz spędzasz trochę czasu w domu, wykorzystaj to i stwórz kolekcję portretów rodzinnych. Własną żonę, dziecko lub rodziców znasz najlepiej. Nie musisz poświęcać dużo czasu na ciekawe rozmowy, oswajanie, dręczenie się nad ich osobą. Stwórz parę lokacji oraz spróbuj zrobić obrazy w miejscach typowych dla członków rodziny – dziadka siedzącego przy stoliku z gazetą lub kobiety gotującej smaczny posiłek. Masz wielu czasu, mnóstwo opcji eksperymentowania, spokój – jedynie nieliczni fotografowie mogą cieszyć się z tak atrakcyjnych warunków na zrobienie sekwencji portretów.

 

Wybieraj oświetlenie codzienne

 

To jest standardowa kwestia, zwłaszcza gdy fotografujesz w odcieniu. Zdjęcia ze sztucznym oświetleniem domowym przeważnie wychodzą tak sobie: niejednokrotnie są kanarkowe, lub co gorsza sine bądź zielonkawe. Po drugie – chociażby przy zapalonym świetle nadal jest zbyt ciemno (więc występują ruchy na zdjęciach, ciężko znaleźć ostrość). Po trzecie: lampy sufitowe zapewniają cienie pod oczami. Gdy fotografujesz w domu (lub po prostu w pomieszczeniach), rób to za dnia oraz jak najbliżej okna. Zimą, gdy wcześnie robi się ciemno – nie planuj zdjęć po pracy.

 

Znajdź sekundę, idealny czas

 

Takie fotki robimy całkowicie szybko oraz ciężko jest je ustalić, ponieważ nie są to zdjęcia pozowane. Należy być ostrożnym oraz czasem na wyrost robić zdjęcia, licząc na to, iż zdążymy dostrzec coś specjalnego. Istotne jest, aby osoby, jakie fotografujemy, zachowywały się naturalnie. Starajmy się uchwycić je podczas normalnych prac. Bardzo fajne zdjęcia można zrobić na przykład na wsi. Dzieci całkowicie naturalnie czują się przed aparatem. Można spróbować zrobić zdjęcia ze zwierzętami, naprawdę na przykład takie niewielkie kocięta tak pięknie wychodzą na zdjęciach, można spróbować zrobić im zdjęcie z dziećmi, ponieważ wtedy tak zajmą ich uwagę, iż nie musimy stosować żadnych dodatkowych sposobów.

 

Komponuj

 

Reguł formy jest dość dużo, lecz na starcie starczy Ci znajomość trójpodziału. Owe plamki to właśnie nazywane “mocne punkty”. Im bliżej kropek dasz element zdjęcia, tymże zdjęcie wyda się solidniejsze, dokładnie przeanalizowane. W podstawowym kadrze nie ma nic strasznego, lecz osoby niedoświadczone zbytnio korzystają z owego rodzaju kompozycji, natomiast nie należy ona, wbrew pozorom, do tychże najprostszych. Żeby złagodzić przestrzeń pochodzące z lampy błyskowej, potrzebujemy dyfuzora. To może być element kartki papieru, chustki, foliowej torby. Wskazanym produktem zaciemniamy lampę błyskową oraz cieszymy się prawdziwym rezultatem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *