fbpx

5 kroków do pięknych portretów

Zdjęcia od dawien dawna cieszyły się bardzo dużą popularnością. W dużej mierze było to spowodowane tym, że można było po latach zobaczyć, jak wyglądał świat oraz jak się wyglądało, a także jak wyglądały inne osoby.

Zdjęcia od dawien dawna cieszyły się bardzo dużą popularnością. W dużej mierze było to spowodowane tym, że można było po latach zobaczyć, jak wyglądał świat oraz jak się wyglądało, a także jak wyglądały inne osoby. Poza tym było to uwiecznienie pewnych chwil, które gdy się do nich wracało, wywoływały uśmiech na twarzy. To też nie bez znaczenia jest sposób, w jaki wykonuje się fotografie, aby być z nich w zupełności zadowolonym. Warto bowiem jest zastosować zasadę 5 kroków, a portrety na pewno będą udane.

 

1. Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać jest bardzo dokładna obserwacja wszystkiego, co się dzieje

Na zdjęciu musi być wszystko we właściwym miejscu i to nie, tylko jeśli chodzi o pierwszy plan, ale również o tło i przedmioty towarzyszące. To też, zanim zrobi się zdjęcie, trzeba trochę poobserwować ludzi, dodać im w myślach tło, aby kiedy przyjdzie najodpowiedniejsza chwila zrobić zdjęcie, ponieważ wiadomo, iż nigdy nie da się zrobić dwóch identycznych ujęć. Dlatego trzeba się nauczyć kadrowania w głowie, żeby umieć sprawnie zrobić udane zdjęcie.

 

2. Kolejną rzeczą jest wyczucie odpowiedniego klimatu

Nie można nikogo zmuszać na siłę do zdjęcia, ponieważ wówczas przeważnie zaczyna tej osobie towarzyszyć stres. Tak więc najlepsze portrety wychodzą wtedy, gdy ktoś jest rozluźniony oraz zachowuje się spontanicznie. Z tego względu trzeba umieć wychwycić ten moment, w którym osoba będzie jak najmniej spięta. Jeśli wyczujemy, iż da się kogoś rozbawić jakimś żartem, to jak najbardziej możemy tego spróbować. Natomiast w przypadku ludzi, jacy na pewno nie są typem żartownisiów, trzeba wyczekać odpowiedniego momentu, aż sami zrobią jakiś pogodny wyraz twarzy. Pod każdym względem bowiem trzeba stawiać na naturalność zdjęć, ponieważ to właśnie one najlepiej wychodzą i się prezentują.

 

3. Następnie bardzo ważne jest to, aby podczas robienia portretu nie zwracać na siebie uwagi oraz nie być w centrum zainteresowania

Wówczas osoby nie są naturalne, tylko zaczynają sztucznie pozować do zdjęcia. Najlepiej jest się więc po cichutku zakradnąć w miejsce, gdzie dzieje się coś ciekawego, aby nikogo nie zestresować oraz nie przeszkodzić. Niekiedy warto jest też zrobić zdjęcie z nieco dalszej odległości, ponieważ dzięki temu nikt się nie zorientuje, iż to właśnie on jest na celowniku. Wiadomo przecież, że portret to nie sama twarz, ale także cała sylwetka i poszczególne elementy.

 

4. Istotne jest również to, aby fotografie były wykonywane w naturalnym świetle

W takim oto świetle zdjęcia najlepiej wychodzą. Szczególnie takie właśnie światło poleca się osobom, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z fotografią. Sztuczne światło trzeba bowiem umieć odpowiednio uchwycić, aby wyszło udane zdjęcie.

 

5. Poza tym bardzo ważne jest również to, żeby dokładnie umieć się obsługiwać swoim aparatem

Bez tej umiejętności nawet najlepszy portret, który mamy upatrzony w głowie nie wyjdzie, jeżeli nie ustawimy odpowiednio aparatu. Jeżeli nauczymy się stosować tych wszystkich czynników jednocześnie, to na pewno wyjdą nam pięknie oraz niezapomniane portrety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *