fbpx

Fotografa dronem – o tym musisz pamiętać

Fotografie wykonane z “lotu ptaka” stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Taki rodzaj zdjęć można stworzyć korzystając z drona – niewielkiego urządzenia o wielkich możliwościach. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic skomplikowanego, jednak

Fotografie wykonane z “lotu ptaka” stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Taki rodzaj zdjęć można stworzyć korzystając z drona – niewielkiego urządzenia o wielkich możliwościach. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic skomplikowanego, jednak okazuje się, że początkujący użytkownicy popełniają wiele błędów, które powodują, że fotografie nie są takie, jak być powinny. O czym należy pamiętać planując fotografię dronem?

 

1. Zapoznaj się z przepisami

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, zanim wybierzemy się na sesję z naszym dronem, jest zapoznanie się z regulacjami prawnymi. Przepisy głównie odnoszą się do wagi urządzenia. Drony ważące powyżej 600 g muszą być oddalone o 100 metrów od zabudowań i 30 metrów od osób i pojazdów. Ważna jest również znajomość stref, na które podzielona jest przestrzeń powietrzna. Strefa G jest niekontrolowana i jedyną zasadą, jakiej należy tu przestrzegać, jest wyżej wymieniona waga. Istnieją jednak miejsca, takie jak parki narodowe, gdzie konieczne jest uzyskanie zgody od osoby zarządzającej. Warto mieć również na uwadze fakt, że przepisy mogą się znacznie różnić w zależności od kraju, w którym aktualnie przebywamy.

 

2. Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Zastanów się, jak często chcesz korzystać ze swojego drona oraz gdzie zamierzasz latać. Pomyśl, czy istotniejsza jest dla ciebie większa matryca czy może lepsza jakość zdjęć. Popatrz na swoje wymagania sprzętowe i wybierz taki, który będzie w największym stopniu spełniał Twoje oczekiwania. Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, pamiętaj również o tym, by zawsze przed wyjściem na sesję naładować akumulatory do pełna i zabrać ze sobą zapasowe baterie.

 

3. Sprawdź pogodę

Inną ważną kwestią podczas fotografowania dronem jest pogoda, na którą niestety nie mamy wpływu. Szczególnie niepożądany jest wiatr, deszcz, mgła, a także nadmierne promienie słoneczne. Nie dość, że jakość zdjęć nie będzie zadowalająca, to w dodatku istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasze urządzenie poważnie ucierpi podczas sesji. Warto na bieżąco śledzić prognozę pogody i ostatecznie wybrać dzień, który będzie suchy i bezwietrzny.

 

4. Wybierz dogodną lokalizację

Istotnym aspektem ułatwiającym wykonanie wyjątkowego zdjęcia jest dobrze dobrana lokalizacja. Jeżeli wybierzemy miejsce z pięknymi widokami, to z pewnością łatwiej będzie znaleźć wyjątkowy kadr. Warto w tym celu skorzystać z Google Maps, które dają możliwość podglądu widoku z góry. W ten sposób bez wychodzenia z domu możemy trafić na ciekawe miejsce, które pozwoli na wykonanie wyjątkowych ujęć.

 

5. Obudź swoją kreatywność

Kluczem do wykonania niepowtarzalnego zdjęcia jest metoda prób i błędów. Nie zamykaj się na standardowe rozwiązania. Kombinuj, zmieniaj kadry, baw się stylami, szukaj unikatowych miejsc! Uruchom swoją wyobraźnię, a zobaczysz, że fotografie, które wykonasz będą niepowtarzalne!

Fotografia za pomocą drona ciągle się rozwija. Pojawiają się nowe sprzęty i nowe możliwości, o jakich jeszcze do niedawna można było jedynie pomarzyć. Jeżeli jesteś pasjonatem fotografii, to bez wątpienia powinieneś zainteresować się tematem wykonywania zdjęć za pomocą drona. Stosując powyższe wskazówki, z pewnością uda Ci się stworzyć wyjątkową fotografię, której nie udałoby Ci się wykonać standardowym aparatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *