fbpx

Co powinna zawierać umowa z fotografem na sesję ślubną?

Kiedy udajemy się do ślubnego fotografa, przede wszystkim zależy nam na tym, aby otrzymać ładne zdjęcia. W tak doniosłych momentach, jak przygotowania do ślubu mało kto myśli o tym, jak przygotować umowę, aby zabezpieczała nasze

Kiedy udajemy się do ślubnego fotografa, przede wszystkim zależy nam na tym, aby otrzymać ładne zdjęcia. W tak doniosłych momentach, jak przygotowania do ślubu mało kto myśli o tym, jak przygotować umowę, aby zabezpieczała nasze interesy. Oto kilka elementów, które powinna zawierać dobrze skonstruowana umowa.

 

Po pierwsze – przedmiot umowy

Kiedy układamy umowę, ważne jest, aby precyzyjnie określić, czego ona dotyczy tak, aby pomiędzy stronami nie było co do tego wątpliwości. Ustalmy, więc kiedy fotograf ma być obecny. Czy zależy nam tylko na ceremonii ślubnej, czy chcemy mieć także zdjęcia z wesela i oczepin, a może zależy nam na sesji plenerowej? Warto przewidzieć, chociażby orientacyjnie, w jakich godzinach fotograf ma przebywać na uroczystości oraz ile zdjęć ma wykonać na każdej z jej części. Koniecznie wskażmy, w jakich miejscach będą odbywały się poszczególne części uroczystości, chyba że zabieramy fotografa do swojego samochodu.

 

Po drugie – Co z wykonaniem umowy

Umowa może przewidywać, czy zdjęcia mają być retuszowane, a jeśli tak, w jakim programie. W tym miejscu przewidzieć, czy ewentualne wydatki związane z dojazdem w określone miejsce (lub wyżywieniem) ponosi fotograf czy też pokrywamy je my. W tym punkcie warto także zadbać o to, w jakiej formie dostajemy zdjęcia – Czy otrzymamy tylko zapis na płycie, gotowe odbitki lub album. Oznaczmy dokładnie wymiary zdjęć oraz specyfikę albumu i ilość jego kopii. Ważne jest także, aby umowa przewidywała, czy my mamy się zgłosić po gotowy komplet zdjęć czy też przywiezie nam go fotograf. Przede wszystkim zaś, Państwa Młodych interesuje termin, w jakim zdjęcia będą gotowe. Jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, w umowie można wprowadzić stosowne zabezpieczenie realizacji zobowiązania niepieniężnego, jakim jest obróbka i wydanie zdjęć. Takim zabezpieczeniem jest na przykład kara umowna w określonej wysokości za każdy dzień opóźnienia.

Tym, co interesuje zamawiającego usługę jest naturalnie także wysokość wynagrodzenia. W umowie powinniśmy przewidzieć wynagrodzenie fotografa za świadczoną usługę, a także termin i sposób jego uiszczenia. Ustalmy zatem, czy zapłata ma nastąpić w jednej, czy też kilku transzach, a także, czy płacimy gotówką czy przelewem. Jeżeli wybierzemy tą drugą opcję, nie zapomnijmy dodać w treści numeru rachunku bankowego.

 

Dodatkowe informacje

Tym, co uławia współpracę są jasne zasady. Dlatego warto najbardziej istotne kwestie uregulować możliwie jak najprościej. Układając umowę dbajmy o to, by obie strony były zobowiązane i uprawnione w zbliżonym stopniu. Podajmy w treści kontraktu nasze dane do kontaktu – adresy e-mail oraz numery telefonu. Może się to okazać kluczowe kiedy zajdą nieprzewidziane okoliczności. W treści umowy dobrze zawrzeć także informację na temat tego, czy wyrażamy zgodę na wykorzystanie naszego wizerunku w portfolio artysty. Pamiętajmy, że w ten sposób budują oni swoją renomę, a nam nic złego się nie stanie. Zastrzegając jednak stosowny zapis unikniemy potencjalnych oskarżeń o bezprawne wykorzystanie naszych zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *