fbpx

Czułość ISO – co to jest? Jak z niej korzystać?

Czułość ISO to jeden z elementów trójkąta ekspozycji obok czasu naświetlania i wartości przysłony. Warto pamiętać, że te parametry mogą diametralnie zmienić oblicze zdjęcia poprzez jego odpowiednie naświetlenie.   Istota ISO ISO to wartość, która

Czułość ISO to jeden z elementów trójkąta ekspozycji obok czasu naświetlania i wartości przysłony. Warto pamiętać, że te parametry mogą diametralnie zmienić oblicze zdjęcia poprzez jego odpowiednie naświetlenie.

 

Istota ISO

ISO to wartość, która wyraża wrażliwość matrycy lub filmu na światło. Standardowe aparaty fotograficzne wykazują wartości od 100 do 3200 ISO, natomiast profesjonalny sprzęt pracuje w dużo większym zakresie, mogącym przekraczać 100000 ISO. Im większa wartość, tym większa wrażliwość na światło, która pozwala na przymknięcie przysłony lub zmianę czasu ekspozycji. Im niższa wartość ISO, tym mniejszą czułość wykazuje sensor.

Ustawienie wysokiej wartości ISO umożliwia rejestrowanie dynamicznych scen w zaciemnionych pomieszczeniach lub zrobienie zdjęcia momencie, gdy użycie lampy błyskowej może popsuć fotografię.

 

Jaka wartość ISO jest najlepsza?

Aby odpowiednio dobrać ISO, należy sobie zdać sprawę, że im niższa jest jej wartość, tym lepsza jakość zdjęcia. Nie ma jednej, uniwersalnej wartości ISO, która sprawdzi się przy wykonywaniu każdego zdjęcia. Różne wartości tego parametru będą się sprawdzać inaczej w różnych warunkach. Na przykład, jeśli otoczenie jest bardzo dobrze oświetlone, należy ustawić niższą wartość ISO. To samo tyczy się, gdy pracuje się z wykorzystaniem lamp błyskowych albo lamp w studio.

Podczas wykonywania zdjęć w ruchu, wykonujący zdjęcie dąży do tego, by nie były one poruszone. Wtedy można ustawić wysoką czułość, by doszło do zmniejszenia czasu ekspozycji. Jak najwyższy parametr ISO ustawia się także podczas fotografowania w ciemnych pomieszczeniach bez użycia lampy błyskowej lub podczas robienia zdjęć w nocy.

Należy pamiętać, że zwiększenie wartości ISO może umożliwić zmniejszenie czasu naświetlania o taką samą wartość. Statyw pomaga podczas fotografowania statycznych obiektów. Wtedy warto zmniejszyć parametr ISO, ale za to wydłużyć czas ekspozycji. Im dłuższy czas ekspozycji, tym niższa powinna być wartość ISO.

 

Optymalne wykorzystanie czułości

Im niższa czułość, tym wierniejsze oddanie kolorów i lepsza jakość zdjęcia.

Niskie ISO należy ustawić:

– podczas robienia zdjęć w słoneczny dzień,

– podczas fotografowania krajobrazów lub budynków.

Wysokie ISO stosuje się podczas:

– robienia zdjęć w pochmurny dzień,

– robienia zdjęć w pomieszczeniach,

– fotografowania wydarzeń sportowych.

 

Jak zminimalizować szumy?

Ustawienie wysokiej wartości ISO może być przyczyną powstawania niepożądanych szumów na zdjęciach. Jednak jest kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko ich powstawania. Pierwszą metodą jest konieczność używania jak najmniejszego ISO, przy którym zdjęcie jest odpowiednio wyraźne. Użyteczne może być zastosowanie statywu, gdzie przy nieruchomo ustawionym aparacie zmniejsza się czułość a zwiększa czas naświetlania. Dzięki temu przez matrycę wpadnie więcej światła, zdjęcie będzie jaśniejsze i pozbawione szumów. Wydłużenie czasu naświetlania podczas robienia zdjęć w ruchu spowoduje rozmycie się postaci. Kolejną metodą na pozbycie się szumów jest zakup profesjonalnego aparatu, którego zakres czułości jest kilkakrotnie większy niż standardowego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *