fbpx

Czy zdjęcie zawsze musi być ostre?

Początkujący fotografowie mają problemy z ostrością obrazu. Jednak prawdziwych profesjonalistów problem nie dotyczy. Co robią, aby mieć pięknie wyostrzone zdjęcia? Dlaczego ich fotografie potrafią w nienaganny sposób zatrzymać każdą chwilę? Oto kilka sposobów na ostre

Początkujący fotografowie mają problemy z ostrością obrazu. Jednak prawdziwych profesjonalistów problem nie dotyczy. Co robią, aby mieć pięknie wyostrzone zdjęcia? Dlaczego ich fotografie potrafią w nienaganny sposób zatrzymać każdą chwilę? Oto kilka sposobów na ostre zdjęcia w każdych warunkach.

 

Testowanie zdjęć świeżo po zrobieniu

Zanim zdjęcia trafią do komputera i zostaną przesłane do klienta każde po kolei sprawdzam. Bezpośrednio po pstryknięciu podglądam za pomocą lupy czy twarze są ostre. Tło nie jest zbyt rozmazane itd. Robię wstępną ocenę jakości danego zdjęcia. Dzięki czemu po otwarciu ekranu komputera mogę śmiało stwierdzić, że zdjęcia są dobrej jakości, ostrość jest odpowiednia. Taki zabieg ochranie mnie i fotografowane osoby przed zawodem w postaci: to zdjęcie nie jest dobre. Moja twarz jest rozmazana. Budynek nie jest widoczny itd. Jeśli tylko istnieje możliwość podglądu zdjęcia w aparacie róbcie to jak najczęściej, a wasze umiejętności warsztatowe wzrosną do niebotycznych rozmiarów.

 

 Ręczna stabilizacja obrazu

Jak powszechnie wiadomo aparaty typu lustrzanka są dużo cięższe od leciutkiego smartfona. Ciężar sprzętu do fotografii może być jeszcze większa, jeśli na aparacie zamontujemy np. lampę błyskową. Mimo niedogodności czasem jest to jednak nieuniknione np. podczas wykonywania fotografii w słabo oświetlonych pomieszczeniach czy w porze nocnej. Ciężar całego zestawu może być trudny do utrzymania, co może wpływać negatywnie na ostrość obrazu. Jeśli Twoja ręka często się trzęsie, nie potrafi utrzymać ciężaru aparatu, warto wspomóc się lewą ręką. Technika ta powinna zapobiec niekontrolowanym drganiom. Polega ona na stabilnym trzymaniu lewej ręki wzdłuż ciała i podtrzymywaniu dłonią dolnej bądź bocznej części aparatu.

W celu uzyskania lepszej ostrości można posłużyć się dodatkowym sprzętem. W przypadku aparatów oraz smarfonów można skorzystać ze statywów z płynną regulacją wysokości. W zależności od użytego sprzętu profesjonalne statywy powinny pomóc zniwelować drgania i zapanować nad ostrością Twoich zdjęć.

 

Ustawienia w aparacie

Nie ważne czy robisz zdjęcia aparatem, czy korzystasz ze smartfona, poprawne ustawienia pomogą ci robić ostre zdjęcia. Przede wszystkim skup się na poprawnym ustawieniu czasu otwarcia migawki. Gdy robimy zdjęcia statyczne (krajobrazom, martwej naturze) błędne ustawienie czasu zawsze można poprawić, zdjęcie zrobić ponownie. Sprawa jest bardziej skomplikowana, kiedy Twoja kompozycja jest dynamiczna, zdjęcie jest robione w ruchu. Wówczas musisz być gotowy do działania – okazja na wykonanie TEGO ujęcia może się już nie powtórzyć. Odpowiednio ustawiona migawka to klucz do sukcesu. W przypadku zachowania najwyższych parametrów ostrości optymalny czas migawki powinien wynosić 1/250 s. Gdy zależy nam na delikatnych draniach obrazu przy dobrej stabilizacji czas możemy wydłużyć do 1/125.

Czasem się zdarza, że czas migawki jest dobrze dobrany, jednak pomieszczenie, w którym robimy zdjęcia jest zbyt ciemne. W takich warunkach autofocus może mieć problemy z poprawnym ustawieniem ostrości. W takiej sytuacji spróbuj dodać więcej światła, a jeśli nie jest to możliwe, manualnie dostosuj ostrość.

Oprócz zbyt długiego czasu otwarcia migawki, powodem nieostrych zdjęć może być nieprawidłowo dobrana wartość przysłony. Mała wartość przysłony to nieduża głębia ostrości – to znaczy, że tylko niewielki fragment kadru pozostanie ostry. Nawet minimalny ruch może spowodować, że ostrość przesunie się na inny element. By uniknąć takich sytuacji zwiększ wartość przysłony.

 

2 thoughts on “Czy zdjęcie zawsze musi być ostre?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *