fbpx

Dlaczego matryca pełnoklatkowa daje przewagę?

Matryca to jedna z najbardziej istotnych części składowych aparatu fotograficznego. Matryce pełnoklatkowe, bo im poświęcamy dzisiejszy artykuł, znajdziemy głównie w aparatach przeznaczonych dla zawodowców. Wszystkie najgłośniejsze premiery ostatnich lat wyposażone są właśnie w ten typ

Matryca to jedna z najbardziej istotnych części składowych aparatu fotograficznego. Matryce pełnoklatkowe, bo im poświęcamy dzisiejszy artykuł, znajdziemy głównie w aparatach przeznaczonych dla zawodowców. Wszystkie najgłośniejsze premiery ostatnich lat wyposażone są właśnie w ten typ matryc. Dlaczego? Co sprawia, że są one aż tak popularne i czym wyróżniają się spośród innych?

 

Matryca pełnoklatkowa i jej cechy

Głównym czynnikiem wyróżniającym matrycę pełnoklatkową od innych jest jej rozmiar. W aparatach pełnoklatkowych mamy do czynienia z matrycami o rozmiarach 36×24 mm. Jest to odpowiednik klatki filmu 35 mm. Inne popularne matryce są znacznie mniejsze. Równie istotnym czynnikiem jest powierzchnia sensorów. W przypadku matryc pełnoklatkowych mamy do czynienia z 864 mm2, co stanowi ponad dwukrotnie większą wartość niż w przypadku innego popularnego rozwiązania APS-C (370 mm2).

Matryca pełnoklatkowa wyróżnia się także znacznie większą plastycznością obrazów. Niestety, jest to miecz obosieczny, gdyż cecha ta nie sprawdzi się w przypadku specjalnych rodzajów fotografii, jak np. makrofotografia. Z drugiej zaś strony większa matryca daje mniejsze ziarno na wyższych czułościach ISO, dzięki czemu łatwiej wykonać fotografię nocną. Warto wspomnieć również o lepszej rozpiętości tonalnej, co pozwala na znacznie szerszy zakres edycji fotografii, szczególnie w przypadku pracy na surowych plikach RAW.

 

Zalety i wady matrycy pełnoklatkowej

Przyjrzyjmy się teraz zaletom pełnoklatkowych matryc. Dzięki większym rozmiarom pojedyncze piksele zajmują większą powierzchnię, dzięki czemu można zarejestrować znacznie więcej informacji, a co za tym idzie, kolory są lepiej odwzorowane, a fotografia wyróżnia się mniejszymi szumami przy wysokich czułościach ISO. W dużej mierze znika więc problem ziarna na zdjęciach wykonywanych w nocy. Drugą z zalet jest ogromny potencjał do rozmywania tła, co pozwala na uzyskanie ciekawego efektu na zdjęciach. Co prawda sama głębia ostrości nie zależy od rozmiaru matrycy, ale nie da się ukryć, że dużo łatwiej osiągnąć ten efekt na aparatach pełnoklatkowych.

Niestety, nic nie jest czarno-białe, dlatego też matryca pełnoklatkowa nie zawsze jest idealnym wyborem. Mowa tu o wspomnianej wcześniej fotografii makro, a także o zdjęciach, w których trzeba użyć jak największych ogniskowych, np. fotografując dziką przyrodę, czy inne mocno oddalone obiekty.

 

Matryca pełnoklatkowa – w jakich aparatach możemy ją spotkać?

Matryca pełnoklatkowa posiada sporo zalet, ale ma też jedną poważną wadę. Jest droższa od matryc APS-C i Mikro 4/3, co sprawia, że nie można stosować jej w tańszych urządzeniach. Drugim ogranicznikiem jest to, że obiektywy pełnoklatkowe są większe od pozostałych, przez co dużo ciężej je transportować i nimi operować, gdyż za zwiększeniem rozmiaru idzie także powiększenie wagi. W miarę rozwoju techniki problemy te zostaną zapewne rozwiązane, ale jak na razie, matrycę pełnoklatkową spotkamy przede wszystkim w aparatach z najwyższej półki, przeznaczonych do fotografii profesjonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *