fbpx
fotografia dla początkujących

Fotografia dla początkujących. Jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Zapewne każdy z Was zrobił kiedyś zdjęcie. Niektórym wyszło lepiej, innym gorzej. No właśnie, jak zrobić, by za każdym razem zdjęcie wychodziło dobrze? Wystarczy poznać kilka zasad dotyczących tego, jak zrobić atrakcyjną fotografię i nagle

Zapewne każdy z Was zrobił kiedyś zdjęcie. Niektórym wyszło lepiej, innym gorzej. No właśnie, jak zrobić, by za każdym razem zdjęcie wychodziło dobrze? Wystarczy poznać kilka zasad dotyczących tego, jak zrobić atrakcyjną fotografię i nagle wszystko stanie się dużo łatwiejsze. Oto nasze podpowiedzi dla początkujących fotografów.

 

Światło i czas

Światło pełni kluczową rolę przy robieniu zdjęć. Jeśli nie nauczymy się wykorzystywać go do swoich celów, żadne ze zdjęć nie wyjdzie tak, jak powinno. Skupmy się na początku na świetle naturalnym. Zdjęcia najlepiej robić w tzw. złotej i niebieskiej godzinie. W przypadku tej pierwszej mowa jest o fragmencie dnia w trakcie wschodu słońca i tuż po nim, a także kilka chwil przed zachodem i w trakcie jego trwania. W takich chwilach słońce emituje piękne światło o złotym odcieniu. Niebieska godzina natomiast to czas przed wschodem słońca i po jego zachodzie. W takich chwilach wszystko na Ziemi oświetlane jest delikatną, błękitną poświatą nadającą zdjęciom chłodną barwę.

Korzystając ze sztucznego oświetlenia z lamp, koniecznie należy nauczyć się jak dobrze je ustawiać i dobrać parametry, by dobrze oświetlić fotografowany obiekt. Warto nieco poeksperymentować, sprawdzić co stanie się, gdy światła jest zbyt dużo lub zbyt mało. Nauka operowania światłem jest kluczowa i od niej zależy cała nasza fotograficzna kariera.

Wróćmy jeszcze na chwilę do czasu. Nikt nie urodził się mistrzem. Dochodzenie do perfekcji zajmie nam całe życie, a i tak zawsze pozostanie coś do zrobienia. Nie należy się jednak łamać. Ideały nie istnieją, a pewne mankamenty mogą tylko dodać naszym fotografiom uroku.

 

Naucz się obsługiwać aparat

Robienie zdjęć musi sprawiać przyjemność. Koniecznie powinniśmy poznać nasze narzędzie pracy. Fotografowanie nie może być walką ze sprzętem. Zanim przejdziemy do robienia zdjęć, powinniśmy poznać możliwości naszego aparatu. Optymalne wykorzystanie posiadanego urządzenia pozwoli nam przełamywać granicę. Ważne, by nie zrażać się początkami. Warto robić jak najwięcej zdjęć i przyjmować do siebie wszystkie uwagi. Nie ma czegoś takiego jak dobry aparat dla osoby początkującej, dlatego warto zainwestować w konkretny sprzęt, najlepiej pozwalający na wymianę obiektywów. Zagwarantuje nam to sporo możliwości, a także pozwoli realizować wszystkie pomysły, które przyjdą nam do głowy.

 

Warsztat i jeszcze raz warsztat

Kompozycja zdjęcia jest równie ważna, jak wymienione powyżej sugestie. Odpowiedni kadrowanie fotografii pozwoli nam wyeksponować to, co na zdjęciu najważniejsze. Bez odpowiedniego kadrowania nie ma co liczyć na to, że zdjęcie będzie udane, nawet jeśli uczynimy je wręcz perfekcyjnym pod względem technicznym.

Nic nie zastąpi wiedzy. Dobre zdjęcia wymagają także znajomości tematu, który fotografujemy. Atrakcyjne zdjęcia portretowe wychodzą tylko wtedy, gdy między fotografem a fotografowanym pojawiła się pewna nić komunikacji. Dobre fotografie zwierząt są możliwe tylko wtedy, gdy znamy ich zwyczaje. Bez przygotowania się nie ma nawet mowy o tym, że zrobimy wyróżniające się zdjęcie.

One thought on “Fotografia dla początkujących. Jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *