fbpx

Fotografie z ceremonii kościelnej

Ceremonie kościelne to spotkania człowieka z Bogiem. Nie powinniśmy ich traktować jedynie jako możliwości do zrobienia zdjęć. Każdy fotograf, który robi zdjęcia na ślubie, chrzcinach, komunii, bierzmowaniu i innych uroczystościach, musi przestrzegać określonych zasad. Kościoły

Ceremonie kościelne to spotkania człowieka z Bogiem. Nie powinniśmy ich traktować jedynie jako możliwości do zrobienia zdjęć. Każdy fotograf, który robi zdjęcia na ślubie, chrzcinach, komunii, bierzmowaniu i innych uroczystościach, musi przestrzegać określonych zasad. Kościoły prowadzą często specjalistyczne wykłady dla fotografów, ucząc tym samym jak robić zdjęcia, nie zakłócając celebrowania danej chwili.

 

Zdjęcia w kościele

Czy w kościele wolno robić zdjęcia? Nie sposób wyraźnie odpowiedzieć na owo pytanie. Prawo kanonicznie nie zajmuje się,  sprawą fotografii w ogóle. W efekcie wszystko zależy od zasad funkcjonujących w danej parafii czy na obszarze konkretnej diecezji. Z surowym zakazem robienia zdjęć wierni spotykają się bardzo rzadko, lecz jest to możliwe, natomiast przykład takiego miejsca, w jakim fotografowanie jest zupełnie zakazane, stanowi Kaplica Sykstyńska, więc papieska kaplica w Pałacu Watykańskim. Każdy fotograf ma chyba za sobą sesję zdjęciową na ślubie, czy chrzcinach. Zdjęcia to istotny element naszej pracy, wykonujmy je przy przestrzeganiu podstawowych zasad. Najważniejsze jest, aby fotografować istotne momenty, a nie ciągle przemieszczać się po kościele z naszym sprzętem. Wystarczy kilka dobrych ujęć, z wymiany obrączek, czy polewania główki dziecka wodą. Nie potrzeba 100 identycznych ujęć, których wykonanie zakłóci jedynie przebieg ceremoni.

Jak fotografować ślub w kościele?

Zdjęcia z uroczystości ślubnej to punkt podstawowy pracy fotografa weselnego. Presja na odpowiednie ujęcia właśnie z owej części dnia jest tak duża, iż większość spośród fotografów w pogoni za doskonałym zdjęciem zapomina o regułach obowiązujących wszelkich, jacy odwiedzają miejsca kultu. Fotograf winien wiedzieć jak się zachować wykonując własną pracę. Wymaganiem głównym jest, żeby fotograf świadom był miejsca oraz sytuacji, w jakich się odnalazł. Zarówno z jednym jak również z innym, z zasady jest gorzej, aniżeli nam się wydaje. Niestety niezwykle niejednokrotnie fotografowie zajmują w zgromadzeniu liturgicznym takie miejsce oraz tak się zachowują, jakby to oni właśnie byli mistrzami zgromadzenia oraz środkiem jego uwagi. Stają się wówczas osobami, jakie nie jedynie nie wchodzą w liturgię, lecz na dodatek robią coś, co ponadto ją niszczy.

 

Elementy oddziałujące na jakość zdjęć

Sesje w kościele mogą być wyzwaniem ze względu na warunki, jakie tam spotkamy. Światło, całościowy wygląd kościoła, odcienie ścian, wielkość sufitu, miejsce, gdzie siedzi Para Młoda oraz dostęp do niego. To wszystko będzie miało wpływ na jakość własnych zdjęć oraz skalę kadrów. Duże znaczenie będzie także miał fakt, czy ksiądz, jaki będzie prowadził mszę da nam swobodę w poruszaniu się po kościele. Czy trafimy na kamerzystę, jaki będzie respektował nie jedynie własne, lecz też również nasze potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *