fbpx

Jak fotografować wnętrza?

Umiejętność fotografowania wnętrz jest niezwykle cenna. Pozwala ona, nie tylko na wykonanie fotografii pomieszczenia, która faktycznie będzie odzwierciedlać jego wygląd przy zachowaniu wszelkich proporcji, ale także na fotografowanie drobnych elementów lub postaci, które znajdują się w

Umiejętność fotografowania wnętrz jest niezwykle cenna. Pozwala ona, nie tylko na wykonanie fotografii pomieszczenia, która faktycznie będzie odzwierciedlać jego wygląd przy zachowaniu wszelkich proporcji, ale także na fotografowanie drobnych elementów lub postaci, które znajdują się w danym lokum . Warto wiedzieć, jak się do tego zabrać i w jaki sposób zadbać o odpowiednie oświetlenie, które uczyni każde zdjęcie lepszym jakościowo.

 

Dlaczego fotografia wnętrz zyskuje na popularności?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że fotografia wnętrz, to bardzo specjalistyczna dziedzina. Dlatego potrzeba mieć odpowiednie zaplecze, aby móc rozpocząć z nią przygodę.
Warto też wyjaśnić, dlaczego ta kategoria jest ostatnimi czasy tak popularna.

  • Przede wszystkim pojawia się coraz więcej pośredników oraz firm, które oferują wynajem lub sprzedaż mieszkań i domów, a jak wiadomo, jedynie odpowiednio zareklamowany produkt, ma szansę się sprzedać i wywołać zainteresowanie.
  • To dlatego zdjęcia wnętrz muszą być najwyższej jakości i ukazywać przestrzeń, w jak najlepszym świetle.
  • Fotografia wnętrz sprawdza się też w przypadku katalogów z meblami lub akcesoriami domowymi.
  • Często takie zdjęcia zamieszczane są także na stronach restauracji lub hoteli, aby zachęcić potencjalnych gości do skorzystania z ich usług. Wiadomo, jak działa reklama. Im piękniejsze zdjęcie i więcej dopracowanych szczegółów, tym więcej osób odwiedzi takie miejsce.

Jak fotografować wnętrza?

Fotografując wnętrza, na początku należy zadbać o aspekt estetyczny. Należy pochować wszystkie elementy, które rozpraszają uwagę i prezentują się po prostu brzydko. Mowa tutaj o kablach, koszach na śmieci, czy ubraniach pozostawionych na wierzchu. Warto też ułożyć estetycznie elementy dekoracyjne, jak poduszki, koce, narzuty, aby były odpowiednio wygładzone i równe. Tak przygotowane wnętrze jest gotowe do wykonywania zdjęć.

 

Przechodzimy do wykonania odpowiedniego zdjęcia

Należy pamiętać  o statywie. Bez niego, wykonanie dobrych jakościowo zdjęć wnętrz jest praktycznie niemożliwe. Istotny jest także rodzaj obiektywu. Potrzeba bowiem pełnej klatki, a więc sprawdzi się obiektyw 17 mm. Istnieją jednak obiektywy, które są specjalnie dedykowane właśnie zdjęciom wykonywanym w pomieszczeniach. Aparat warto ustawić na wysokości mniej więcej 150 cm, ponieważ daje to najlepszą perspektywę do wykonywania zdjęć w zamkniętych pomieszczeniach. Nie można także pochylać lub unosić zbyt aparatu, ponieważ taka perspektywa może całkowicie zdeformować zdjęcie i sprawić, że nie będzie wyglądało ono realistycznie. Ważna jest także jasność zdjęcia. Wnętrze musi być odpowiednio oświetlone albo dzięki oknom, albo za pomocą specjalnych lamp, które dają miękkie, białe światło. Dzięki temu wszystkie elementy będą odpowiednio doświetlone i estetyczne. Oczywiście inaczej należy zachować się w przypadku wykonywania romantycznych zdjęć. Wtedy półmrok jest wręcz wskazany, ale wciąż należy zadbać o, choć niewielkie źródło miękkiego światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *