fbpx

Jak pisać opisy do zdjęć i dlaczego są tak ważne?

W obecnych czasach zdjęcia i grafiki są widoczne niemalże w każdych mediach społecznościowych, nadal trudno jest zrezygnować ze słowa pisanego i ciekawych opisów pod opublikowanymi zdjęciami. Kiedy przyjrzymy się najbardziej popularnym profilom na Instagramie i

W obecnych czasach zdjęcia i grafiki są widoczne niemalże w każdych mediach społecznościowych, nadal trudno jest zrezygnować ze słowa pisanego i ciekawych opisów pod opublikowanymi zdjęciami. Kiedy przyjrzymy się najbardziej popularnym profilom na Instagramie i Facebooku, możemy łatwo zaobserwować, że oprócz interesujących materiałów graficznych i zdjęć, zawierają one również fascynujące, zabawne lub błyskotliwe adnotacje. Ma to ogromny wpływ na to, jakie zasięgi osiąga dany post, a w końcu to jest jednym z głównych celów naszych działań na Instagramie lub Facebooku. W jaki sposób więc napisać ciekawe opisy zdjęć? Czy warto korzystać z gotowych wzorów? Dlaczego tekst odgrywa prawie tak samo ważną rolę jak obrazek? Więcej na ten temat w poniższym artykule.

 

Dlaczego dobry opis jest taki ważny?

Dobre zdjęcie z powodzeniem przyciągnie uwagę, a nawet wywoływa emocje, ale to jeśli pod tym samym zdjęciem zostanie umieszczony ciekawy opis to może stać się ono o wiele bardziej atrakcyjne.

Opis zdjęcia może służyć w różnych celach – oto niektóre z nich:

– Opis może wyjaśniać znaczenie zdjęcia – pomaga lepiej je zrozumieć i zinterpretować. Może dużo mówić o okolicznościach sesji lub ciekawej historii związanej z powstaniem tego ujęcia.

– Tekst może pomóc zauważyć niektóre z elementów lub znaków umieszczonych na obrazie. Starannie przygotowany opis zdjęcia może wzbudzić w odbiorcy fascynację, zmusić go do zadawania pytań i nawiązywania interakcji z autorem tego dzieła poprzez zadawanie pytań lub udostępnianie tego dzieła dalej.

– Dobrze napisany tekst wpisuje się w algorytmy – jest to szczególnie ważne, podczas publikacji postów na blogu. Unikalne i ciekawe teksty powodują, że zajmują one wysokie miejsca w wyszukiwarkach, a także przyciągają do siebie nowych odbiorców, gdyż treść wzbudza u nich zainteresowanie.

 

Jak tworzyć teksty pod zdjęcia na Instagrama i Facebooka?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób skonstruować odpowiedni opis pod zdjęcia ślubne, weselne lub te przedstawiające dzieci i jak sprawić, aby były fascynujące i zachęcały do czytania, część sukcesu jest już Twoja. Wielu fotografów, ale także osoby z innych branż, publikują zdjęcia z bardzo flegmatycznymi lub nudnymi opisami, które marnują potencjał tych zdjęć i powodują, że ich profile stają się znacznie mniej atrakcyjne dla odbiorców, niż rzeczywiście mogłyby być.

Poniżej zawarte zostało kilka ogólnych wskazówek, które pomogą autorom urozmaicić ich profile o ciekawe opisy zdjęć. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o spójność na swoim profilu. Na starcie wskazane jest to, aby dokładnie przemyśleć, w jaki sposób będziesz zwracać się do swoich odbiorców – czy będą to zwroty bezpośrednie, czy może grzeczniejsza forma? Niezbędne jest także skupienie swojej uwagi na konkretnym stylu pisania (na przykład trochę poetyckim, z cytatami i zdaniami lub „wesołym” i prostym), który odpowiednio wyraża charakter Twojego profilu, zawartych na nim treści i osób, które go odwiedzają. Istotne jest również to, aby długość opisów nie była ani za krótka, ani za długa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *