fbpx
zdjęcie portretowe

Jak robić dobre zdjęcia portretowe- miniporadnik

Człowiek to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych tematów w pracy prawie każdego fotografa. Nic nie oddaje tyle emocji i nie jest tak ekspresyjne jak ludzka postać. Ta wyjątkowość człowieczej natury sprawia, że nawet fotografując

Człowiek to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych tematów w pracy prawie każdego fotografa. Nic nie oddaje tyle emocji i nie jest tak ekspresyjne jak ludzka postać. Ta wyjątkowość człowieczej natury sprawia, że nawet fotografując zwykłych ludzi, możemy uzyskać niezwykłe zdjęcia. Jednak fotografia portretowa nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. O jakich wskazówkach warto pamiętać, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tego typu zdjęciami?

Tchnij życie w swoje zdjęcia

Zdjęcia portretowa mają to do siebie, że powinny oddawać charakter i emocje osób, które się na nich znajdują. Dlatego zanim przystąpisz do robienia zdjęć zastanów się, co chcesz przekazać światu na temat osoby, którą będziesz fotografować. Portret nie ma na celu jedynie oddawać fizyczne podobieństwo modela. Ma bez pomocy słów pokazać, jakim jest człowiekiem. Jeśli pracujesz z osobą, której nie znasz osobiście, przed rozpoczęciem sesji poświęć chwilę na rozmowę. Dzięki temu możesz ustalić, jakie informacje na temat twojego modela chcesz przekazać poprzez zdjęcia.

Jeśli masz taką możliwość, użyj rekwizytów, które pomogą ci wzmocnić przekaz i niejako opowiedzieć historię osoby fotografowanej. Nic, co znajduje się w kadrze nie może być przypadkowe. Zwróć więc uwagę na przedmioty w otoczeniu twojego modela oraz na to, co ma na sobie. Użycie rekwizytów, które należą do osoby portretowanej, pomoże jej poczuć się swobodniej przed obiektywem i sprawi, że zdjęcia będą o wiele bardziej udane i autentyczne.

Szczególnie cenne są portrety, które mają naturalny charakter. Niełatwo jest osiągnąć ten efekt, zwłaszcza gdy fotografujemy dzieci. Dlatego kiedy chcesz wykonać spontaniczny portret dziecięcy, najlepiej użyj długiego obiektywu i stań w pewnej odległości od fotografowanej osoby. Cały czas trzymaj jednak palec na spuście migawki, bo kiedy pojawi się ten wyjątkowy moment, masz jedynie parę sekund na zrobienie niepowtarzalnego, naturalnego ujęcia.

 

Zadbaj o dobrą aranżację swoich zdjęć

Odpowiednia aranżacja ma kluczowe znaczenie w robieniu udanych zdjęć portretowych. Dlatego warto poznać podstawowe techniki, dzięki którym twoje zdjęcia nabiorą charakteru. Jedną z nich jest rozmycie tła za modelem. Dzięki temu to człowiek wychodzi na pierwszy plan, a portrety są bardziej wyraziste. Aby uzyskać efekt delikatnie zamglonego tła możesz szeroko otworzyć przysłonę i stanąć jak najbliżej modela. Poleca się też używanie dłuższych obiektywów 200-300 mm. Zastosowanie tej metody pomaga uzyskać czystą kompozycję i pozbyć się rozpraszających szczegółów, które odwracają uwagę od osoby na zdjęciu.

Jeśli chcesz, aby twoje zdjęcie było bardziej dynamiczne, możesz nadać mu dramatyzmu przez pochylenie horyzontu. W fotografii portretowej główne reguły tradycyjnej kompozycji nie zawsze się sprawdzają. Często ciekawy efekt można uzyskać poprzez umieszczenie linii horyzontu u dołu kadru i pod lekkim kątem. Pamiętaj jednak, żeby zadbać o harmonię między głównymi elementami kompozycji. Warto połączyć tę metodę ze wspomnianą wcześniej techniką rozmycia tła. Pozwoli to uzyskać dodatkową ekspresję, poprzez delikatne odcięcie sylwetki od otoczenia. Takie zdjęcie może mieć niecodzienny, bardziej współczesny styl.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Czy zdjęcie zawsze musi być ostre?

Darmowe programy do obróbki zdjęć

Rozwój zawodowy w fotografii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *