fbpx

Jak robić zawsze ostre zdjęcia?

Wydarzenia podczas sesji zdjęciowa czasem mkną jak błyskawica. Nie zawsze jest czas na to, aby sprawdzać wszystkie wykonane zdjęcia (na przykład podczas reportażu, gdzie dzieje się niezwykle dużo w bardzo krótkim czasie). Pomimo tego starajmy

Wydarzenia podczas sesji zdjęciowa czasem mkną jak błyskawica. Nie zawsze jest czas na to, aby sprawdzać wszystkie wykonane zdjęcia (na przykład podczas reportażu, gdzie dzieje się niezwykle dużo w bardzo krótkim czasie). Pomimo tego starajmy się jak najczęściej obserwować zdjęcia jeszcze w aparacie, natychmiast po naciśnięciu spustu migawki. Włącz podgląd, zbliż lupą oraz sprawdź, czy twarze sfotografowanych osób są ostre. Jest to bardzo istotne zwłaszcza wówczas, gdy robimy portrety, zdjęcia grupowe paru osób bądź gdy robimy sesje lookbookowe.

 

A co, jeśli detale okażą się być nieostre?

Jest mnóstwo powodów nieostrości obrazu. Przyczyną może być słabej klasy obiektyw – tanie zoomy niejednokrotnie mają różnorodne wady optyczne, które mogą wpływać na jakość i ostrość zdjęć. Tanie obiektywy najczęściej zbudowane są z niskiej jakości materiałów (na przykład posiadają mniej trwałą plastikową obudowę). Wśród fotografów panuje przekonanie, że im cięższy (a więc zbudowany ze szklanych soczewek i metalu) obiektyw, tym lepiej.

By uzyskać ostre ujęcie niewątpliwie ważne jest też poprawne ustawienie punktu ostrości. Gdy podczas robienia zdjęcia pozostawisz dobór punktu autofokusa aparatowi, to może się zdarzyć, iż zogniskuje on ostrość na czymś w tle bądź na złej części tematu.

 

Punkty autofocusa – gdzie je znaleźć?

Gdy przed wykonaniem zdjęcia spojrzysz przez wizjer, w zależności od posiadanego modelu aparatu dostrzeżesz kilkanaście do kilkudziesięciu małych punkcików. Ten, który podświetli się przy wciśnięciu przycisku migawki oznacza miejsce, do którego zostanie dostrojona ostrość. Zwróć więc uwagę, by temat Twojego zdjęcia znajdował się w tym właśnie miejscu.

Wybieraj krótkie czasy otwarcia migawki

Jedna ze starych reguł mówi, żeby z ręki fotografować z czasem podobnym do wartości ogniskowej stosowanego obiektywu. Gdy fotografujesz obiektywem o ogniskowej 50 mm oraz aparatem z matrycą pełnoklatkową, to najdłuższy czas otwarcia migawki, pozwalający na uzyskanie ostrych zdjęć, będzie miał blisko 1/50 s. Gdy matryca jest mniejsza np. APSC to należy zmniejszyć okres o połowę, będzie to więc 1/125 s. Zwróć szczególną uwagę na tą zasadę, jeśli używasz obiektywu długoogniskowego.

 

Poprawne użycie przysłony

Jeśli często spotykasz się z sytuacją, w której tylko jeden element zdjęcia jest ostry, pozostałe zaś są rozmazane, przyczyną jest użycie zbyt niskiej wartości przysłony. Powstała w taki sposób mała głębia ostrości jest często wykorzystywana przy fotografii portretowej. By jednak na fotografii ostry pozostawał dokładnie ten element, który stanowi dla Ciebie największą wartość, potrzeba nieco wprawy.

Jeśli ten problem dotyczy właśnie Ciebie – spróbuj na początek fotografować używając większej wartości przysłony.

 

Właściwa stabilizacja sylwetki

Podstawą ostrych zdjęć jest właściwa technika trzymania aparatu i odpowiednia stabilizacja sylwetki podczas wciskania spustu migawki. Co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na ostre zdjęcie?

  • stań na obu nogach
  • chwyć aparat oburącz
  • przyciśnij łokcie do ciała
  • jeśli możesz, oprzyj się o ścianę
  • wstrzymaj na chwilę oddech

Te czynności spowodują mniejsze drgania aparatu, a co za tym idzie większe szanse na ostre zdjęcia.

 

Statyw

Dobre zdjęcie równa się zdjęcie nieporuszone. Tak istotne jest więc, żeby, w miarę możliwości zawsze unieruchomić aparat. Gdy masz statyw, zadanie to będzie dużo łatwiejsze. Jeśli nie posiadasz statywu, nie wszystko stracone. Możesz wykazać się wyobraźnią i wykorzystać stolik, worek z piaskiem, ramię męża lub bardzo napięty sznurek. W sieci jest pełna masa tutoriali DIY, pokazujących w jaki sposób wykorzystać otaczające nas przedmioty do ustabilizowania aparatu. Statyw to jednakże dopiero połowa sukcesu – naciskając spust migawki, wprawiasz aparat w drżenia. Nie jest to oczywiście tak zły rezultat, jak fotografowanie “z ręki”, lecz przy bardzo długich czasach otwarcie migawki (na przykład 30-sekundowych), te niewielkie drgania mogą wpłynąć na jakość zdjęcia.

By ograniczyć drżenia do minimum, możesz posłużyć się wężykiem spustowym lub pilotem zdalnego wyzwalania migawki. To też fajne propozycje dla tych, którzy lubią czasem pojawić się na zdjęciu 😉

 

Skonfiguruj sprzęt

Zdarza się, że problemy z ostrością pojawiają się gdy aparat nie rozumie się właściwie z obiektywem. To niezrozumienie może przejawiać się ustawianiem ostrości przed obiektem (frontfocus) lub za nim (backfocus). Jeśli jesteś pewien, że punkt autofocusa został wycelowany poprawnie, jednak obiekt, który powinien być ostry taki nie jest, prawdopodobnie potrzebujesz pomocy specjalisty. W takiej sytuacji potrzebna jest wizyta w autoryzowanym serwisie w celu wykonania kalibracji autofocusa.

 

Czy i Ciebie spotyka problem z nieostrymi zdjęciami? Mam nadzieję, że powyższy artykuł podpowie Ci jak sobie w takiej sytuacji poradzić.

 

A jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia, możesz umówić się ze mną na 30-minutową konsultację on-line.  Zapisz się, opisz swój problem i prześlij obrazujące go zdjęcie.

 

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

Najważniejsze zasady robienia dobrych zdjęć

Dlaczego Twoje zdjęcia są nieostre

6 kroków do lepszych zdjęć smartfonem


Głodny wiedzy?  Kurs “Pierwsze Kroki z Lustrzanką” pokaże w prosty sposób jak zapanować nad aparatem i nie zwariować.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *