fbpx

Jak robić zawsze ostre zdjęcia?

Nie zawsze jest czas na to, aby zawsze sprawdzać wszelkie wykonane zdjęcia (na przykład podczas reportażu, gdzie dzieje się niezwykle dużo oraz niezwykle błyskawicznie). Pomimo wszystko staramy się jak najczęściej obserwować zdjęcia już na aparacie,

Nie zawsze jest czas na to, aby zawsze sprawdzać wszelkie wykonane zdjęcia (na przykład podczas reportażu, gdzie dzieje się niezwykle dużo oraz niezwykle błyskawicznie). Pomimo wszystko staramy się jak najczęściej obserwować zdjęcia już na aparacie, natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Włączamy podgląd, zbliżamy lupą oraz sprawdzamy, czy twarze osób, jakie sfotografowaliśmy są ostre. Jest to bardzo istotne zwłaszcza wówczas, gdy robimy portrety, zdjęcia grupowe paru osób bądź gdy robimy sesje lookbookowe.

 

Gdy detale wykażą się niewyraźne, co może być wielce prawdopodobną tego przyczyną?

Jest mnóstwo powodów nieostrości obrazu. Przyczyną jest słabej klasy obiektyw – tanie zoomy wizualne niejednokrotnie mają różnorodne wady wizualne, jaka mogą obniżać ostrość zdjęć – bądź wskazany otwór przysłony lub okres migawki. Niewątpliwie, ważne jest też miejsce, w jakim postawiona została ostrość. Gdy podczas robienia zdjęcia pozostawisz dobór punktu autofokusa aparatowi, to może się zdarzyć, iż zogniskuje on obiektyw na czymś w tle bądź na złej części tematu.

 

Wybieraj krótkie czasy otwarcia migawki

Jedna ze starych reguł mówi, żeby z ręki pstrykać czasem podobnym do skutecznej ogniskowej stosowanego obiektywu. Gdy fotografujesz obiektywem o ogniskowej 50 mm oraz aparatem z formą pełnoklatkową to największy okres otwarcia migawki będzie miał blisko 1/50 s, jednakże lepiej go ograniczać. 1/60 s będzie jak najbardziej właściwa. Gdy matryca jest niższa np. APSC to należy zmniejszyć okres o połowę, więc będzie to 1/125 s.

 

Statyw

Dobre zdjęcie równa się zdjęcie nieporuszone. Więc tak istotne jest, żeby, w miarę możliwości zawsze unieruchomić aparat. Gdy masz statyw, idealnie. Możesz również wykazać się wyobraźnią oraz wykorzystać stolika, worka z piaskiem, ramienia męża lub bardzo napiętego sznurka. W sieci jest pełna masa tutoriali DIY. Statyw to jednakże właśnie połowa sukcesu – naciskając spust migawki, wprawiasz aparat w drżenia. Nie jest to niewątpliwie tak zły rezultat, jak fotografowanie “z ręki”, lecz można ograniczyć drżenia do minimum, przez: wężyk spustowy.

 

Krótki okres otwarcia migawki oraz zdjęcia seryjne

Inny sposób, jaki ułatwi nam robić ostre zdjęcia lustrzanką, to fotografowanie z niedługim czasem otwarcia migawki. W wypadku matryc pełnoklatkowych należałoby skracać okres, chociażby do 1/60s. Przy niższej matrycy poleca się „skrócenie” czasu prezentacji aż o połowę. Zwłaszcza zalecane są obiektywy długoogniskowe, przy jakich okres otwarcia migawki jest bardzo krótki.

 

Skonfiguruj sprzęt

Sprawa dostosowania określonego obiektywu do body ma to do siebie, iż należy momentami skalibrować autofocus. W określonych wypadkach może nastąpić tzw front- lub backfocus, więc po prostu apart może Ci niedokładnie postawić ostrość (przed –front focus – bądź za – backfocus – konkretnym punktem ostrości). W poszczególnych wypadkach wady owe mogą być niewielkie oraz wtedy możesz je uregulować ręcznie. Do tego niezbędny Ci będzie statyw, trochę czasu oraz wytrwałości. Należałoby to jednakże zrobić, gdyż uprości Ci to późniejszą pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *