fbpx

Jak robić zdjęcia nocą?

Każdy szanujący się fotograf powinien umieć robić zdjęcia nocne. Fotografie w mrocznej scenerii są ciekawe i efektowne. W ciemnościach wszystko wygląda zupełnie inaczej niż w ciągu dnia. Jak zrobić dobre zdjęcie nocne? Nie jest to

Każdy szanujący się fotograf powinien umieć robić zdjęcia nocne. Fotografie w mrocznej scenerii są ciekawe i efektowne. W ciemnościach wszystko wygląda zupełnie inaczej niż w ciągu dnia. Jak zrobić dobre zdjęcie nocne? Nie jest to wcale aż takie trudne. Trzeba tylko zapoznać się z kilkoma technikami.

 

Zdjęcia nocne nie powinny być robione w nocy

 

Wbrew nazwie, zdjęcia nocne wcale nie są robione w całkowitych ciemnościach. Najlepszą porą jest okres bezpośrednio po zachodzie słońca. Niebo ciemnieje wtedy bardzo szybko, ale w dalszym ciągu jest na tyle jasno, że będzie widać nie czerń, a głęboki błękit, co nada fotografii specyficznego klimatu. Światła miasta również wyjdą wtedy znakomicie, a całe zdjęcie będzie prezentować się znacznie lepiej niż w godzinach nocnych. Nie oznacza to oczywiście, że zdjęcie zrobione w całkowitych zdjęciach będzie gorsze – po prostu niebo nie będzie wyglądało tak atrakcyjnie, jak jeszcze kilka godzin wcześniej.

 

Odpowiednie wyposażenie

 

Do fotografii nocnej konieczny jest statyw. Można próbować kłaść aparat w miejscu, gdzie nie będzie się ruszał, ale raz, że nie zawsze znajdziemy takie stanowisko, a dwa, że może to być niebezpieczne dla naszego sprzętu. Oprócz dobrego statywy przyda się także wężyk spustowy, dzięki któremu unikniemy poruszeń aparatu w momencie naciskania spustu migawki.

 

Jakie ustawienia do fotografii nocnej?

 

Zdjęcia powinny być zapisywane w formacie RAW, który pozwala na bezproblemowe obrabianie pod kątem balansu bieli, a także umożliwia przywracanie szczegółów ze świateł i cieni. Kolejnym istotnym ustawieniem jest ISO, czyli wrażliwość matrycy na światło. Im wartość ISO będzie mniejsza, tym lepsza jakość zdjęć. Przy dużych wartościach tego parametru może dochodzić do pojawiania się charakterystycznego ziarna, które jest niemile widziane podczas wykonywania ujęć wysokiej jakości. Przysłona powinna być lekko przymknięta. Przy maksymalnym jej otworzeniu dojdzie do tego, że wszelkie źródła mocniejszego światła będą przypominać ogromne jasne plamy. Ostatnim z istotnych parametrów jest czas naświetlania. Im dluższy – tym więcej światła trafi na matrycę, a co za tym idzie, fotografia będzie jaśniejsza.

 

Lampa błyskowa w nocnych zdjęciach

 

Lampa błyskowa to jedna z pułapek nocnych zdjęć. Początkujący użytkownicy aparatu bardzo często wpadają na pomysł, że jeśli światła jest zbyt mało, to trzeba dorzucić trochę od siebie. W teorii brzmi to logicznie, ale w praktyce jest dużo gorzej. Zasięg lampy jest niewielki, więc jedyne co otrzymamy to bardzo jasny element, na całkowicie czarnym tle. O ile w przypadku portretów może się to sprawdzić, tak w innych sytuacjach już nie bardzo. Jeśli mamy taką możliwość, warto zmniejszyć moc lampy – elementy na pierwszym planie będą doświetlone, a tło nie będzie całkiem czarne. Warto także zwiększyć czas naświetlania. Pozwoli nam to uzyskać odpowiednio jasne zdjęcie, z wyraźnym obiektem na pierwszym planie. W takiej sytuacji nie musimy także bać się o to, że fotografia będzie poruszona, gdyż lampa “zamrozi” ruch osoby na pierwszym planie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *