fbpx
jak wycenić zdjęcia?

Jak wycenić swoje zdjęcia?

Bez względu na rodzaj wykonywanej usługi, dokonywanie wyceny własnych umiejętności nigdy nie jest łatwe. Wiele osób obawia się mówiąc cenę klientowi, iż od razu go straci. W związku z tym w ostatniej sekundzie wycofują się

Bez względu na rodzaj wykonywanej usługi, dokonywanie wyceny własnych umiejętności nigdy nie jest łatwe. Wiele osób obawia się mówiąc cenę klientowi, iż od razu go straci. W związku z tym w ostatniej sekundzie wycofują się one z powziętych postanowień, zaniżając przykładowo stawkę. Mnóstwo ludzi boryka się z takim właśnie problemem. Mało kto przecenia swoją pracę, natomiast dużo osób jej nie docenia, mocno zaniżając koszta swojej pracy. Jak zatem wyceniać ją bardziej świadomie, a mimo to sprawiedliwie względem klienta?

 

Wyceniając swoją pracę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jaką wypłatę chcielibyśmy osiągać każdego miesiąca

Na początku należy zatem dokonać niezbędnych wyliczeń, obejmujących stałe wydatki. Takimi kosztami mogą być: wynajem mieszkania, eksploatacja samochodu oraz jego naprawy, kursy doszkalające. Oczywiście stałych kosztów, które są konieczne do poniesienia w ciągu roku, jest o wiele więcej. Na początku trzeba jednak je określić by móc ocenić, ile minimum musimy zarabiać, aby utrzymać swoją firmę oraz rodzinę.

Koszty stałe to podstawa. Nie można jednak zapominać również o swoich własnych przyjemnościach

W wypłacie należy zatem uwzględnić również jakieś własne pasje, wyjścia do kina, wyjazd na wakacje itp. Dokładne wyliczenie kosztów pozwala na zdecydowanie, ile minimalnie powinniśmy zarabiać, by móc prowadzić określone życie. Na tej podstawie można wyceniać kwotę docelową, jaką chce się osiągnąć w ciągu roku. Później natomiast warto podzielić to na dwanaście miesięcy i określić, ile w ciągu każdego miesiąca trzeba zarobić. Oczywiście w miarę upływu czasu, ceny powinny być stopniowo podnoszone. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż jako fotograf, nabieramy większego doświadczenia i stajemy się profesjonalistami w swoim fachu. Poza tym ceny różnych produktów sukcesywnie szybują w górę. Wyższe są ceny wynajmu mieszkań czy też artykułów żywnościowych. To wszystko również należy brać pod uwagę i mieć na względzie to, iż ceny trzeba regularnie podnosić.

 

Oczywiście wycena każdych zdjęć powinna wyglądać nieco inaczej

Wielu fotografów typowe sesje prywatne, jedynie przeznaczone do użytku własnego, wycenia taniej. Natomiast komercyjne, które bywają jednym z elementów tworzenia reklamy czy też wykorzystuje się je na plakatach, są wyceniane wyżej. Ostatecznie bowiem zysk z danego zdjęcia może być bardzo wysoki, więc fotograf ma prawo oczekiwać, iż jego zarobek w tej kwestii również będzie godny.

Wycena sesji powinna być również uzależniona od tego, w jakich warunkach wszystko będzie się odbywało. Niektóre sesje są stosunkowo łatwe i nie trzeba szczególnie się przy nich wysilać. Inne natomiast mogą odbywać się na trudnym terenie i być ogromnym wyzwaniem z punktu widzenia fotografa. Warto zatem cenić swoją pracę, wkładaną w takie właśnie zdjęcia.

Jak widać nie ma jednego konkretnego sposobu na to, by wycenić swoje zdjęcia. Można jednak ustalić sobie pewne minimalne cele, które pozwolą na uzyskiwanie przychodów pozwalających na swobodne, komfortowe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *