fbpx

Jak zapewnić dobrą atmosferę podczas zdjęć?

Fotografia, zwłaszcza dobra fotografia, to zdecydowanie coś więcej, niż dobry sprzęt i umiejętności. Bardzo ważne jest, aby zdjęcie miało w sobie “to coś”, co sprawia, że patrzy się na nie z przyjemnością. Jakiś czar, magię,

Fotografia, zwłaszcza dobra fotografia, to zdecydowanie coś więcej, niż dobry sprzęt i umiejętności. Bardzo ważne jest, aby zdjęcie miało w sobie “to coś”, co sprawia, że patrzy się na nie z przyjemnością. Jakiś czar, magię, które sprawiają, że po prostu nie możemy oderwać od niego wzroku. Jak to osiągnąć? W przypadku zdjęć krajobrazu lub martwych przedmiotów sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy znaleźć właściwy obiekt, dobrać właściwe oświetlenie, ustawić obiektyw i gotowe. Sprawa komplikuje się, kiedy pragniemy pracować z ludźmi. Często, przeglądając zdjęcia, mamy wrażenie, że modele otworzyli przed fotografem duszę, podczas gdy na innych zdjęciach dostrzegamy jedynie znudzone postacie, które nie czują się dobrze w sytuacji, z którą przyszło się im zmierzyć.

 

Zacznij od swojego samopoczucia

Na samym początku warto się zastanowić, czy sesja, którą przyszło nam zrobić jest dla nas przyjemnością, okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i realizacją ambicji, czy też kolejnym zadaniem, które trzeba wykonać i odhaczyć z listy? Oczywistą bowiem sprawą jest, że nastrój fotografa może przenieść się na modeli. Ma to szczególne znaczenie, kiedy tematem jest sesja ślubna, narzeczeńska lub rodzinna. Jeśli fotograf nie jest w odpowiednim nastroju, a nie może sesji odwołać lub przełożyć, powinien na chwilę oderwać się od swoich obowiązków: wypić kawę, poczytać gazetę, uciąć sobie drzemkę. Wskazane jest wykonywanie takich czynności, które pozwolą mu się zrelaksować.

Komunikacja to podstawa

Podczas sesji z udziałem modeli najistotniejsze jest, aby wszystkie osoby dokładnie wiedziały, jakie są ich zadania i czego się od nich wymaga. Nikt nie powinien być postawiony przed sytuacją, w której czuje się niekomfortowo. Przed rozpoczęciem robienia zdjęć można się przywitać i luźno porozmawiać na temat tego, jak wszystko powinno wyglądać. Ważne jest, aby swoje uwagi i zastrzeżenia zgłaszał nie tylko fotograf, ale także osoby znajdujące się na zdjęciach. Nie każdy czuje się dobrze w określonych pozycjach, nie każdemu odpowiada ta sama wizja zdjęcia. Ważne, aby osiągnąć kompromis. Później będzie można zauważyć, że modelce radość sprawiało pozowanie i przybieranie różnych pozycji, a całość traktowana będzie bardziej jak dobra zabawa, niż ciężka praca.

 

Empatia

Dobry fotograf nie myśli jedynie o tym, jak zrobić odpowiednie zdjęcie, ale również o tym, jak czują się pracujący z nim modele. Nie zawsze warunki sesji są komfortowe. Ujęcia na mrozie, kiedy to pomysł zakłada, że osoby będą ubrane jedynie w cienkie sukienki naturalnie prowadzi do wyziębienia modeli i ich złego samopoczucia. To samo dotyczy wielogodzinnej pracy w upale – każdy jest zmęczony i wykończony. Istotne jest wtedy zrobienie przerwy, napicie się wody i odpoczynek. Zniechęcenie może pojawić się także wtedy, kiedy stylizacja jest niewygodna (np. wysokie, ciasne buty) lub może powodować dyskomfort (roznegliżowane stroje, ciężkie suknie lub dopinki). Fotograf musi zrozumieć, że długotrwałe pozowanie w takich warunkach powoduje szybkie zniechęcenie i rozdrażnienie. Nie ma sensu nadmiernie eksploatować modelki, która nie zapozuje odpowiednio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *