fbpx

Kompozycja na zdjęciach – co robić, aby na fotkach był porządek?

Jak to się dzieje, że dobry fotograf potrafi z prostego kadru stworzyć prawdziwą perełkę? Może potrzeba do tego wrodzonego talentu albo profesjonalnego sprzętu? Oczywiście, że… nie! Cała sztuka tkwi w zupełnie innej sprawie. Aby robić

Jak to się dzieje, że dobry fotograf potrafi z prostego kadru stworzyć prawdziwą perełkę? Może potrzeba do tego wrodzonego talentu albo profesjonalnego sprzętu? Oczywiście, że… nie! Cała sztuka tkwi w zupełnie innej sprawie. Aby robić wyjątkowe zdjęcia, wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami kompozycji.

 

Zdecydowany przekaz? Postaw na kompozycję centralną

Podstawowym atutem kompozycji centralnej jest mocne wyeksponowanie tematu zdjęcia. Wadą tego rodzaju kompozycji jest statyczność i brak dynamizmu, ale świetnie sprawdzi się w mediach społecznościowych, szczególnie na Instagramie, gdzie zdjęcia wyświetlane są na małym ekranie. Jasny i czytelny przekaz pomoże zatrzymać wzrok i przyciągnąć cenną uwagę.

 

Interesująca forma? Trójpodział będzie idealnym rozwiązaniem

Zastosowanie trójdzielnej kompozycji będzie wymagało odrobiny matematyki;), Aby znaleźć tzw. mocne punkty obrazu trzeba w wyobraźni podzielić kadr dwiema poziomymi i dwiema pionowymi liniami na równe części. Najważniejsze elementy kompozycji umieść w miejscach, w których te linie się przecinają. To uniwersalny sposób na interesującą kompozycję, wykorzystywany zresztą od wieków w malarstwie.

 

Na zdjęciu filiżanka kawy znajduje się dokładnie w lewym górnym mocnym punkcie kompozycji

 

Kompozycja otwarta czy może scalająca rama?

Kompozycja otwarta daje wrażenie nieskończoności, ma w sobie także nutkę tajemnicy. Zostawia pewne niedopowiedzenia, które intrygują. Nie bój się pozwolić niektórym elementom wyjść nieco poza kadr.

Zupełnie przeciwnym konkurencyjnym rozwiązaniem jest szukanie w otoczeniu naturalnych ram.

Stworzą one piękny efekt domknięcia, spójności. Staną się klamrą dla przedstawianego tematu. W domu może gto być, chociażby framuga drzwi, w plenerze możemy wykorzystać drzewa, a na mieście bramy czy inne elementy architektury.

 

Umieść w kadrze tylko to, co ważne

Nie fotografuj niepotrzebnie tła. Zbyt duża niewykorzystana przestrzeń na zdjęciu może (chociaż nie musi) rozmywać jego przekaz. Uprzątnij otoczenie przed wyciągnięciem aparatu, aby przypadkowe elementy nie zakłócały odbioru fotografii. Pamiętaj, aby fotografowane przedmioty czy ludzie wypełniali powierzchnię kadru równomiernie. Żadna z części obrazu nie powinna być zbyt “ciężka”.

 

Zasady są po to, aby je łamać

Można zrobić wyjątkowe zdjęcie wbrew wszystkim narzuconym prawidłom? Oczywiście, że można! Fotografia powinna być przede wszystkim sztuką. Warto poznać zasady, ale kurczowe ich się trzymanie może pozbawić nas szansy na naprawdę oryginalny kadr. Nie bój się eksperymentować – wpleć w klasyczne kompozycje swój własny styl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *