fbpx

Krótka historia fotografii

Fotografia w dzisiejszych czasach jest bardzo popularna i najprawdopodobniej nie ma na świecie osoby, która nie korzystałaby z różnego rodzaju aparatów fotograficznych bądź nie wiedziała, czym one są i do czego służą. W ciągu minuty

Fotografia w dzisiejszych czasach jest bardzo popularna i najprawdopodobniej nie ma na świecie osoby, która nie korzystałaby z różnego rodzaju aparatów fotograficznych bądź nie wiedziała, czym one są i do czego służą. W ciągu minuty wykonanie nawet stu zdjęć nie jest rzeczą niemożliwą – takie możliwości przyniosła nam rozwijająca się technologia. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że jeszcze całkiem niedawno fotografia cyfrowa nie istniała. Jak wyglądały początki fotografii oraz jej rozwój w poszczególnych okresach historii?

 

Raczkująca fotografia

Fotografia swój początek miała już na przełomie pierwszego i drugiego wieku naszej ery. Wtedy właśnie powstał pierwowzór ówczesnych aparatów fotograficznych – camera obscura. W 1568 roku po raz pierwszy świat usłyszał o przysłonie, a ponad sto lat później opisano zjawisko przyciemniania chemikaliów przez światło.

 

Tradycyjne sposoby tworzenia fotografii

Na początku XIX wieku powstała pierwsza trwała fotografia – cynkowa płytka, asfalt syryjski, działanie Słońca i cierpliwość wystarczyły, by stworzyć coś, czego świat wcześniej nie znał. Fotografia powstała z bituminu, który twardnieje pod wpływem promieni słonecznych. Zmycie jeszcze mokrego materiału za pomocą olejku lawendowego pozwalało stworzyć negatyw, który po odciśnięciu na papierze tworzył druk. Proces powstawania fotografii wynosił zazwyczaj kilkanaście godzin. W porównaniu z dzisiejszą technologią to niewyobrażalnie długi okres czasu.
W 1839 roku odkryto dagerotypię, która do dziś jest stosowana w fotografii. Podobny do niej proces jest nadal wykorzystywany w aparatach Polaroid.

 

Pierwsza firma, a dostępność na skalę światową

Mimo że fotografia swój zalążek miała w o wiele wcześniejszym okresie historycznym, nie każdy mógł sobie pozwolić na jej tworzenie ze względu na brak materiałów czy środków finansowych. W momencie, gdy pod koniec XIX wieku wynaleziono suchy żel stosowany do nakładania na papier, rozwój fotografii nabrał tempa. To właśnie wtedy na rynku pojawiła się dziś bardzo znana i renomowana firma fotograficzna – Kodak. Ich aparat zrobił ogromne wrażenie na szerokim gronie odbiorców, jednocześnie zwiększając dostęp do tworzenia wspomnień w formie papierowej.

 

Lepsza jakość fotografii

Nie od dziś wiadomo, że technologia bardzo szybko postępuje i ciężko jest nadążyć za jej rozwojem. Bieg czasu idealnie obrazuje szybki postęp w trwałości fotografii. Jeszcze w latach 50-tych XIX wieku fotografie nie były odporne na zielone i czerwone światło, więc bardzo szybko ulegały blednięciu. Już dziesięć lat później udało się stworzyć pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe.

 

Współczesne zapisywanie wspomnień

Druga połowa XX wieku to okres, w którym swoje miejsce ma współczesność – technologia przyniosła nam matrycę światłoczułą, dzięki której obraz mógł być rejestrowany w postaci cyfrowej. Dziś w branży fotograficznej pracuje mnóstwo profesjonalnych fotografów, a zdjęcia są jednym z najpiękniejszych pamiątek z ważnych momentów naszego życia. Świat technologii pokazuje, jak bardzo zmienia się życie, jednocześnie przynosząc nam coraz nowsze udogodnienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *