fbpx
modele aparatów dla początkujących

Modele aparatów dla początkujących fotografów

Ktoś, kto decyduję się na przygodę z fotografią, zapewne ma już pewną mglistą wiedzę na jej temat. Zazwyczaj zaczyna się od tego pierwszego impulsu wyrażonym w zdaniu “Ale ładne też tak chce”. Zaczynamy zastanawiać, się

Ktoś, kto decyduję się na przygodę z fotografią, zapewne ma już pewną mglistą wiedzę na jej temat. Zazwyczaj zaczyna się od tego pierwszego impulsu wyrażonym w zdaniu “Ale ładne też tak chce”. Zaczynamy zastanawiać, się jak osiągnąć ten zapierający dech w piersiach efekt. Na fotografię można patrzeć z dwóch perspektyw. Pierwszą jest oczywiście perspektywa koncepcyjna gdzie liczy się pomysł, w takiej zabawie wystarczy nam dobry smart-fon, bo należy powiedzieć sobie szczerze, że niektóre dzisiejsze smart-fony prezentują lepszą jakość niż jeszcze dziesięć lat temu średniej jakości kompakty. Jednak w pełni profesjonalna zabawa w fotografa wiąże się z kupnem profesjonalnego, lub półprofesjonalnego aparatu. I tu mamy do wyboru kompakty, lustrzanki lub bezlusterkowce, każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalet, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kompakty

Jest to chyba coraz mniej ostatnio popularny rodzaj aparatu, ponieważ właściwie wszystkie te funkcję, które posiada, posiada też smart-fon. Nawet jakość tych tańszych i starszych kompaktów jest porównywalna. Zaletą natomiast smart-fonów jest połączenie z internetem. Nie oszukujmy się kompakty nigdy nie były brane poważnie przez profesjonalistów, stanowiły zawsze dobry aparat dla początkujących. Choć jak przypomnę sobie stare czasy jeszcze przed erą smart-fonów, to produkowały te aparaciki całe gigabajty zdjęć. Były i są bardzo poręczne, szybkie i łatwiej zapanować nad efektem, jaki chcemy osiągnąć.

Bezlusterkowce

Ich zaletą jest świetna jakość i możliwości dalszej obróbki zdjęcia. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich dziedzinach fotografii, jak fotografia portretowa. Poprzez swoje gabaryty sprawdzają się też w fotografii ulicznej.

Lustrzanki

Te aparaty stały się synonimem profesjonalnego podejścia do fotografii i chyba słusznie. Żaden aparat tak jak lustrzanka nie sprawdzi się w dynamicznych dziedzinach fotografii jak fotografia sportowa. Oczywiście, że są lustrzanki o gorszych parametrach niż kompakty czy bezusterkowe. Ale te najlepsze i najdroższe lustrzanki biją na głowę kompakty i bezusterkowce jeśli chodzi o jakoś i możliwości dalszej obróbki.

Nicoon Coolpix A1000

Bardzo zaawansowany technologicznie obiektyw NIKKOR. To niewątpliwie największa zaleta tego Cadillaca wśród kompaktów. Aż 35 – krotny zoom optyczny. Rozdzielczość całkiem spora 16 mln Px, to powinno nas zadowolić na początek. Oczywiście możliwość nagrywania filmów w jakości 4K.

Fujifilm X-T30

Niezwykle interesujący bezlusterkowiec. Wystarczy powiedzieć 26,1 mln Px, robi to wrażenie, do tego matryca o czułości aż 12800 ISO. Nie da się chyba tym aparatem zrobić niewyraźnego zdjęcia, chyba że się bardzo postaramy. Dotykowy ekran i oczywiście możliwość nagrywania filmów w formacie 4K, czynią z niego bardzo solidną opcję w swojej kategorii.

Pentax K 70k

Pamiętam jak frustrujące było odkrycie, że po kilkunastu tysiącach zdjęć, do mojej pierwszej lustrzanki dostał się jakiś paproch i zdjęcia już nigdy nie były tak ładne. Dla ludzi, którzy używają aparatów w ekstremalnych warunkach to wspaniała propozycja. Odporny na zachlapanie korpus, wzmocniony 100 uszczelkami pozwoli nam spać spokojnie. Poza tym aparat ma całkiem niezłe parametry, wśród nich ISO 102400 doskonała do nocnych zdjęć.

Te powyższe rady powinny usatysfakcjonować wszystkich, zaczynających tę piękną przygodę, jaką jest fotografia. Mimo wszystko i tak musimy się nauczyć co lubimy i czego nie lubimy w aparacie, dlatego wybór pierwszego aparatu nie powinien nas rujnować finansowo.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Czy zdjęcie zawsze musi być ostre?

Darmowe programy do obróbki zdjęć

Rozwój zawodowy w fotografii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *