Nie popełniaj tych błędów w fotografii

Każdy popełnia błędy. Nie uniknie ich nawet profesjonalny fotograf. Wiadome jednak jest, że to początkujący robią ich najwięcej, najczęściej nie wiedząc do końca, co jest problemem. Jakie są najbardziej popularne błędy i jak ich uniknąć?

Każdy popełnia błędy. Nie uniknie ich nawet profesjonalny fotograf. Wiadome jednak jest, że to początkujący robią ich najwięcej, najczęściej nie wiedząc do końca, co jest problemem. Jakie są najbardziej popularne błędy i jak ich uniknąć?

 

Zbyt wąski kadr

 

Zbyt wąski kadr to najczęstszy błąd wśród początkujących fotografów. Obcięte dłonie, czubek głowy, stopy psują odbiór zdjęcia. Wokół głównego obiektu powinno być sporo wolnej przestrzeni. Robiąc zdjęcia, musimy oswoić się z tym, że zawsze możemy je lepiej wykadrować w programach graficznych. Dużo ciężej jest natomiast dorobić brakujący czubek głowy, lub stopy.

Z drugiej za strony nie warto też popadać w drugą skrajność i całkowicie zawierzać programom graficznym. Fotografia powinna być skadrowana dobrze, nie powinno na niej znajdować się niepotrzebnych elementów, a ekspozycja musi być odpowiednio ustawiona. Pamiętajmy, że naprawianie wszystkiego w Photoshopie nie uczyni z nas dobrych fotografów.

 

Brak obróbki

 

“Hey, przecież przed chwilą pisałeś, że nie można robić wszystkiego w Photoshopie!”. Oczywiście, jest to prawda, ale całkowity brak obróbki także nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdjęcia z aparatu są tylko materiałem wyjściowym, który należy nieco poprawić, zwłaszcza jeśli chodzi o kontrast i nasycenie barw. Dobrego zdjęcia nie trzeba poprawiać długo, wystarczy tylko parę ruchów suwakiem i nagle przeciętna fotografia staje się piękna.

 

Krzywe kadrowanie

 

Krzywe kadrowanie świadczy zazwyczaj o tym, że fotografia była robiona na szybko i bez zastanowienia się. Bardzo często motyw ten wykorzystywany jest także przez początkujących fotografów, którzy chcą zrobić coś innego niż wszyscy, ale osiągają w ten sposób efekt przeciwny do zamierzonego. Zdjęcia powinny być skomponowane tak, by główne linie obiektów przechodziły przez kadr prosto. Oczywiście zdarzają się od tego wyjątki, jak np. Krzywa Wieża w Pizie.

 

Brak wyraźnego obiektu na zdjęciu

 

Każde zdjęcie powinno posiadać mocno wyróżniający się element, który jako pierwszy przyciągnie wzrok. Powinien być on odpowiednio wyeksponowany i nic nie może go rozpraszać.

 

Zła kompozycja fotografii

 

Błędna kompozycja to jeden z najczęściej popełnianych błędów w fotografii. Wiele osób uważa, że główny obiekt powinien znajdować się w centralnym części zdjęcia. Nie jest to oczywiście prawda. Jeśli chcemy nauczyć sie odpowiednio komponować zdjęcia, musimy wyobrazić sobie, że przez obraz, który widzimy przechodzą cztery linie. Dwie pionowe i dwie poziome, dzielące zdjęcie na równe części. Miejsca przecięć wyznaczają nam lokację głównego obiektu na fotografii. To właśnie tam, a nie w centrum, powinien znajdować się przyciągający uwagę obiekt.

 

Nieporządek na zdjęciu

 

Zazwyczaj skupiamy się tylko na tym, co widzimy na pierwszym planie, całkowicie ignorując tło. Niestety, nawet gdy wykorzystujemy specjalne obiektywy pozwalające na rozmycie obiektów z tyłu, to w dalszym ciągu leżące tam śmieci potrafią wszytko zniszczyć. Równie wiele uwagi należy przyłożyć do kolorystyki obiektów w tle, kolory także mają ogromny wpływ na odbiór fotografii.

 

Głodny wiedzy?

Jeśli chcesz lepiej poznać swój sprzęt i dowiedzieć się jak wykonywać lepsze zdjęcia – skorzystaj z kursu “Pierwsze kroki z lustrzanką”

Dowiesz się z niego jak panować nad czasem naświetlania, przysłoną i ISO, jak dbać o aparat, poznasz sposoby na ostre zdjęcia.

Pierwsze Kroki z Lustrzanką – Kurs

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *