fbpx
przygoda z fotografią

Przygoda z fotografią

Marzysz o zostaniu fotografem, ale nie jesteś pewien, czy się do tego nadajesz? Zastanawiasz się, jakie korzyści może przynieść Ci robienie zdjęć? Rozwiejemy Twoje wątpliwości, a ty sam zdecydujesz, czy widzisz siebie z aparatem w

Marzysz o zostaniu fotografem, ale nie jesteś pewien, czy się do tego nadajesz? Zastanawiasz się, jakie korzyści może przynieść Ci robienie zdjęć? Rozwiejemy Twoje wątpliwości, a ty sam zdecydujesz, czy widzisz siebie z aparatem w ręce. Fotografia jest cudowną dziedziną sztuki, cenioną na całym świecie. Dzięki zdjęciom mamy szansę zobaczyć odległe kraje, podziwiać pięknych ludzi, czy też poznać dzikie zwierzęta. Zdjęcia pozwalają nam wspomnieć zapomniane chwile lub ujrzeć przodków, których nie mieliśmy możliwości poznać.

Jednak zanim sięgniesz po aparat i nazwiesz się fotografem, przedstawię Ci kilka wskazówek, które przybliżą Ci tę sztukę.

 

Małe rady dla początkujących

Pierwszym istotnym faktem jest to, że nie wystarczy nam kupić najzwyklejszy aparat, żeby nasze zdjęcia były fenomenalne. Postaw na obiektywy, bo to właśnie dzięki nim, możemy uzyskać spektakularne efekty. To właśnie obiektyw odpowiada za ilość wpuszczanego światła, sposób obrazowania, przybliżenia oraz wiele innych. Więc koniecznie zapamiętaj, że nie jest istotny tylko korpus aparatu, ale przede wszystkim profesjonalny obiektyw!

Pamiętaj o obróbce swoich prac! Gdy wykonasz zdjęcie i przyrównasz je do fotografii z internetu, możesz czuć się zawiedziony. Dlaczego? Ponieważ zdecydowana część zdjęć jest wstawiana dopiero po obrobieniu i nie jest to nic złego! Wyrównaj kolor i kontrast, a na swoje dzieło spojrzysz zupełnie inaczej!

Pamiętaj o dokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi nowego sprzętu! Często jest to pomijane, jednak jeśli chcesz zapoznać się ze swoim aparatem, warto dowiedzieć się o wszystkich jego funkcjach. Jeśli coś jest dla Ciebie skomplikowane lub czegoś nie rozumiesz, warto skorzystać z internetu i doczytać. Tylko wtedy będziesz mógł w stu procentach wykorzystać swój sprzęt.

Fotografuj w RAW, czyli surowych plikach, żeby mieć całkowitą kontrolę nad obróbką zdjęć, którą niestety tracisz gdy Twoje prace zachowywane są w plikach JPG.

O plusach bycia fotografem

Nie jesteś pewien, czy fotografia jest dla Ciebie? A może zastanawiasz się, czy nie znudzisz się nią za szybko? Jesteśmy przekonani, że robienie zdjęć jest niesamowicie wciągające, a dzięki niemu, zupełnie inaczej spojrzysz na świat.

Fotograf to niezwykły zawód, uważany za jeden z najbardziej romantycznych, ponieważ artysta musi widzieć to, co go otacza, w zupełnie inny sposób, niż zwykły śmiertelnik. Dostrzeżesz w świecie te małe, piękne rzeczy, na które wcześniej nawet nie zwróciłbyś uwagi. Jeśli przechodziłeś codziennie obok klimatycznej kawiarni, mogłeś nawet nie dostrzec jej uroku, a jako fotograf stwierdzisz, że w Twoim otoczeniu jest mnóstwo takich uroczych “kawiarenek”, które warto sfotografować.

Jednak na tym nie kończą się zalety bycia fotografem! Kolejnym plusem są podróże, które odbędziesz, żeby znaleźć kolejne wspaniałe miejsca na fotografię. Nie musicie jechać daleko, wystarczy wsiąść w autobus lub samochód i udać się do miasteczka lub wioski obok, z pewnością tam również znajdziecie perełki.

Jako fotograf poznasz wspaniałych ludzi, których możesz przyciągnąć również swoim charakterem. A może uda Wam się zaprzyjaźnić? Wszystko przed Tobą! Jeśli zdecydujesz się zajmować portretami, zobaczysz wiele ludzkich twarzy, które będą miały w sobie różne emocje. Wiele fotografów twierdzi, że podczas robienia zdjęć ludziom, tworzy się między nimi pewna relacja, ponieważ model lub modelka chcą pokazać coś więcej, niż tylko swój wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *