fbpx

Renowacja starych fotografii

Często w naszych zbiorach fotografii, starych skrzyniach, na strychach lub poprzez portale internetowe, trafiają w nasze ręce stare fotografie. Piękne, stylowe i na pewno niepowtarzalne. Często mają jednak wady: pęknięcia, plamy, ślady po tuszu, piórze,

Często w naszych zbiorach fotografii, starych skrzyniach, na strychach lub poprzez portale internetowe, trafiają w nasze ręce stare fotografie. Piękne, stylowe i na pewno niepowtarzalne. Często mają jednak wady: pęknięcia, plamy, ślady po tuszu, piórze, ołówkach, rysy, wykwity pleśni, pieczątki. Wszytko to jest znakiem upływu czasu, ale niestety znacznie osłabia urodę tych zdjęć. Jeśli chcemy sprawić, by stare zdjęcie wyglądało jak nowe, są na to sposoby.

 

Renowacja starych fotografii w warunkach amatorskich – sposób pierwszy

Bawimy się w konserwatora zabytków. Pamiętajmy, że niektóre zdjęcia są bardzo cenne, a łatwo jest o pomyłkę. Jeśli nie mamy doświadczania, lepiej nie eksperymentować na najcenniejszych odbitkach i pierwszą przygodę z renowacją zaczynać od tych mniej cennych zdjęć. Nasze błędy są często nieodwracalne i późniejsza pomoc zawodowego konserwatora nie uratuje poważnego uszkodzenia. Trochę teorii. Prawie wszystkie zdjęcia niezależnie od swojego wyglądu mają podobną budowę. Na kartoniku lub papierze jest naniesiona warstwa „tynku” zwanego barytem. Baryt chroni zdjęcie przed przebijaniem tła na obraz. Na barycie jest wylana cienka warstwa zwykłej galaretki, która została utwardzona przez zanurzenie w specjalnej chemii, żeby nie spływała w kontakcie z wilgocią. W tej galaretce znajduje się „właściwy obraz”. Obraz w przypadku zdjęć czarno-białych jest utworzony przez atomy srebra. Musimy o tym pamiętać. Niezależnie od tego co chcemy osiągnąć, nie możemy używać chemii, która spali drobinki srebra. Każde zdjęcie można zniszczyć używając odplamiacza jakiego używa się na co dzień. Ten typ odplamiacza spala kuleczki srebra, rozpuszcza żelatynę i przepala papier stanowiący podkład zdjęcia.

W warunkach amatorskich radzimy zajmować się renowacją używając metod suchych, bez kąpieli wodnej. Praktycznie zawsze kończy się to katastrofalnymi zmianami w zdjęciu.
W praktyce amatorskiej specjaliści radzą obejrzeć zdjęcie i wyprostować je poprzez włożenie między karty grubej książki na kilkanaście dni. Nie można zdjęcia wyprasować, ponieważ może się to skończyć wypadaniem warstw obrazu. Drobne pęknięcia zdjęcia, którego brzegi rozchodzą się na boki, można podkleić zwyczajnym klejem stolarskim, używając ostrza wykałaczki. Czynności ta jest bardzo pracochłonna, ale znacznie poprawia wygląd zdjęcia.

 

Renowacja starych fotografii – sposób drugi

Najbezpieczniejszą metodą przywracania uroku starym zdjęciom w warunkach amatorskich, jest przeskanowanie lub przefotografowanie z oryginału, tak by otrzymać obraz w możliwie dużej rozdzielczości. Aby otrzymać materiał cyfrowy do dalszej obróbki należy użyć jednego z formatów klasy RAW lub jeden z formatów bezstratnych TIFF. Po wykonaniu zdjęcia, obrabiamy je w jednym z programów obróbki zdjęć (jest to temat na osobny artykuł). Usuwamy wszelkie błędy, a gotowy materiał drukujemy (licząc się z tym, że będzie gorszej jakości) lub (zalecane) wysyłamy do jednej z firm zajmujących się drukowaniem odbitek z plików cyfrowych.

 

Tego nigdy nie rób

Plamy po tuszu i atramencie w warunkach amatorskich są niemożliwe do usunięcia, ponieważ wymaga to użycia kosztownej, specjalistycznej chemii.
Radzimy nie próbować wymazać gumką śladów po ołówku niezależnie od tego, po której stronie zdjęcie takie ślady występują. Tarcie niszczy bezpowrotnie żelatynę, a po drugiej stronie można przetrzeć papier i warstwę barytową. Ogólnie należy pamiętać, że stare zdjęcia (nawet oprawione w ramki) nie mogą być wystawione na mocne światło słoneczne, ponieważ niszczeją i blakną. Jeśli chcemy je powiesić na ścianie, wieszamy je w miejscach, gdzie nie dociera ostre światło. Ultrafiolet niszczy bezpowrotnie zdjęcie, powodując rozpad metalicznego srebra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *