fbpx

Rozwój zawodowy w fotografii

Fotografia, jak każda dziedzina z pogranicza sztuki i rzemiosła, wymaga od nas dwóch niezwykle ważnych rzeczy. Jedną z nich jest cierpliwość i wytrwałość, systematyczna praca, a drugą talent, który nieustannie należy szlifować. Dlatego, jeśli chcemy

Fotografia, jak każda dziedzina z pogranicza sztuki i rzemiosła, wymaga od nas dwóch niezwykle ważnych rzeczy. Jedną z nich jest cierpliwość i wytrwałość, systematyczna praca, a drugą talent, który nieustannie należy szlifować. Dlatego, jeśli chcemy zacząć zarabiać na robieniu zdjęć, zaplanujmy precyzyjnie ścieżkę naszej kariery w tym zawodzie. Wyznaczmy sobie cele, małe kroki milowe, stwórzmy harmonogram działań, poszukajmy mentorów, ludzi, którzy wskażą nam drogę i zacznijmy działać.

Na początek optymizm i spojrzenie w głąb siebie

Fotograf to po części artysta. Potrafi uchwycić to, czego inni nie widzą. Dostrzega piękno tkwiące w zwykłych rzeczach, ludziach i zdarzeniach. Jest bacznym obserwatorem otaczającego świata. Zamiast używać słów, wykonuje zdjęcia, dokumentuje sytuacje, przekazuje informacje i myśli za pomocą obrazów. Dlatego początkujący fotograf powinien zadać sobie kilka podstawowych pytań: co lubię, w czym jestem dobry, co sprawia mi prawdziwą radość. Pozytywne nastawienie pomaga przezwyciężyć trudności, których na początku zawodowej ścieżki będzie z pewnością wiele. Pewność siebie ma duże znaczenie, pozwoli nam śmiało dążyć do celu, szlifować talent i zyskiwać coraz lepsze zlecenia.

 

Specjalizacja w branży fotograficznej a wybór sprzętu

Obok talentu liczy się rzemiosło, czyli praktyka i zawodowe przygotowanie. Każdy rodzaj zdjęć wymaga innego spojrzenia i nieco innych umiejętności. Dziś w branży fotograficznej istnieje wiele specjalizacji. Także dobór sprzętu zależy od tego, jakie zdjęcia robimy. Inne wymagania ma fotografia produktowa, czyli zdjęcia studyjne, w zamkniętym atelier, służące np. prezentacji produktów na stronach internetowych i w sklepach online. Do fotografii natury potrzebne będą lampy błyskowe, wymienne obiektywy z zoomem, który zapewni optymalne powiększenie. Popularne są zdjęcia i fotorelacje z podróży. Sesje modowe, prezentacja ubrań, fryzur, makijażu czy dłoni z efektami manicure, to tylko niektóre rodzaje specjalizacji w branży fashion i beauty.

Jeśli myślimy o praktycznym wykorzystaniu swojej pasji, możemy skupić się na fotografii okolicznościowej: sesjach ślubnych, dziecięcych, fotorelacjach z różnych imprez. Fotograf może też nawiązać współpracę z agencją marketingową i wykonywać dobre zdjęcia na strony internetowe oraz na profile w social media.

 

Fotografia z wolnej reki a obróbka zdjęć

Przygotowując się do zawodu fotografa nie trzeba od razu wydawać dużych pieniędzy na profesjonalny sprzęt. Warto zacząć od tego, co już posiadamy. Aparaty cyfrowe i tablety mają całkiem dobre osiągi jeśli chodzi o jakość obrazu. Tego typu zdjęcia wykonywane codziennie, pozwalają ćwiczyć oko i wyczucie estetyki. Lustrzanka cyfrowa pomoże stawiać coraz większe kroki na drodze do zawodu profesjonalnego fotografa. Można eksperymentować ze światłem, używać lampy oraz innych opcji dostępnych w menu.

Początkujący fotograf ma do dyspozycji wiele darmowych programów do obróbki zdjęć. Warto je poznać i korzystać, gdyż fotografia cyfrowa wymaga perfekcji. Trendy zmieniają się z czasem, lecz dobre, wprawione oko pozostaje na całe życie. Warsztat należy doskonalić systematycznie i wciąż stawiać sobie wyższą poprzeczkę. Na koniec pomyśl, że najwięksi fotografowie też kiedyś zaczynali i stawiali swoje pierwsze kroki w świecie fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *