fbpx

Sharenting – czy publikowanie zdjęć dzieci jest bezpieczne?

W obecnych czasach portale społecznościowe są miejscem, które coraz częściej zastępuje bezpośrednie kontakty z innymi osobami. Wiele osób codziennie zamieszcza tam wpisy oraz zdjęcia, relacjonując wydarzenia ze swojego życia. W przypadku dorosłych jest to ich

W obecnych czasach portale społecznościowe są miejscem, które coraz częściej zastępuje bezpośrednie kontakty z innymi osobami. Wiele osób codziennie zamieszcza tam wpisy oraz zdjęcia, relacjonując wydarzenia ze swojego życia. W przypadku dorosłych jest to ich wybór, ponieważ sami dysponują oni swoją prywatnością. Na tego typu stronach nie brakuje jednak młodych rodziców, którzy chętnie publikują zdjęcia swoich pociech. Okazjonalne treści tego typu nie są niczym złym, lecz w kontekście dzieci trzeba bardzo uważać na to co się publikuje i w jakiej częstotliwości. Czy na pewno każde działanie tego typu będzie bezpieczne?

 

Czym jest sharenting i skąd się bierze?

W erze mediów społecznościowych publikowanie treści na popularnych portalach jest czymś naturalnym, lecz jest to jednocześnie coś na co trzeba bardzo uważać. Nieumiejętne korzystanie z takich kanałów przekazu może być szkodliwe nawet dla dorosłych, a jeszcze większą uwagę należy zwrócić na treści publikowane w kontekście dzieci. Obecnie wielu młodych rodziców w nadmiarze i właściwie bezrefleksyjnie zamieszcza w sieci zdjęcia swoich pociech. Zjawisko to stało się tak powszechne, że zyskało nawet własną nazwę sharentingu, utworzone z połączenia angielskich słów share (dzielić się, udostępniać) oraz parenting (rodzicielstwo). Takie działania mogą mieć różne podłoże.

 

Każdy robi zdjęcia dzieci

Samo robienie zdjęć swoim dzieciom nie jest oczywiście niczym nietypowym i w praktyce czyniono tak od wielu lat. Kiedyś takie pamiątki trafiały jednak do specjalnych albumów i stanowiły rodzinną kronikę, która była pokazywana tylko innych członkom rodziny i najbliższym znajomym. W obecnych czasach zdjęcie można zrobić w każdej chwili i od razu opublikować je w sieci, przez co wiele osób nie zastanawia się do końca nad tym co tak naprawdę tam zamieszcza. Tymczasem raz przesłane zdjęcie pozostaje w internecie tak naprawdę już na zawsze, nawet jeżeli z czasem usunie się je z samego profilu na portalach społecznościowych. Część osób czyni tak z tego względu, że jest przyzwyczajona do dokumentowania w internecie także swojej codzienności. Inni publikują takie treści, gdyż są dumni z pociech i chcą się pochwalić nimi oraz ich osiągnięciami. W kontekście rodziców wychowujących dzieci w pojedynkę lub matek czy ojców, którzy pozostają z dziećmi samemu na całe dnie, takie działania mogą być związane z poczuciem samotności i chęcią zyskania zainteresowania innych.

 

Dlaczego należy uważać na nadmiar publikowanych treści i jak zamieszczać zdjęcia w bezpieczny sposób?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zamieszczanie niektórych zdjęć może być po prostu niebezpieczne dla dziecka. W sieci niestety nie brakuje osób, które dokonują przestępstw na tle seksualnym i wyszukują takich właśnie treści. Zagrożeniem może być także zamieszczanie zdjęć, które ukazują codzienną rutynę dziecka czy też miejsca, w którym regularnie się znajduje – choćby przedszkola, szkoły czy samego miejsca zamieszkania. Takie szczegóły mogą niestety zostać wykorzystane przez osoby niepowołane. Warto zwrócić też uwagę na same kwestie prywatności. Zdjęcia zamieszczane w sieci mogą trafić w ręce kogoś, kto skorzysta z nich w celach prześmiewczych – czasem są to osoby prowadzące profile o takiej tematyce, a czasem mogą to być choćby rówieśnicy. Gdy dziecko podrośnie to może też po prostu czuć się źle z niektórymi opublikowanymi przez rodziców zdjęciami. Z myślą o bezpiecznym zamieszczaniu zdjęć przede wszystkim trzeba do tego podchodzić rozsądnie. Nie warto zamieszczać takich treści zbyt często i trzeba uważać czy nie naruszają one prywatności dziecka teraz i czy nie mogą nabrać takiego charakteru w przyszłości. Koniecznie trzeba też zastosować odpowiednie ustawienia na samych portalach społecznościowych, by publikowane zdjęcia trafiały tylko do osób znajomych i nie były ogólnodostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *