fbpx

Statyw w fotografii, jak go wykorzystać?

  Statyw jest czymś, co każdemu natychmiastowo kojarzy się z fotografem. Jednak wbrew pozorom, nie każdy fotograf w trakcie swojej pracy ze statywu korzysta. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż statyw może nastręczać nieco trudności podczas

 

Statyw jest czymś, co każdemu natychmiastowo kojarzy się z fotografem. Jednak wbrew pozorom, nie każdy fotograf w trakcie swojej pracy ze statywu korzysta. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż statyw może nastręczać nieco trudności podczas wykonywania zdjęć. Trzeba go bowiem ze sobą zabrać, a to wymaga zazwyczaj posiadania samochodu. Należy go również prawidłowo rozstawić oraz ustawić. Dla wielu fotografów korzystanie z niego jest po prostu zbyt skomplikowane, zbyt uciążliwe. Jednak są sytuacje, w których taki statyw okazuje się prawdziwym niezbędnikiem.

 

Krótkie filmy

Wielu fotografów zajmuje się między innymi kręceniem krótkich filmów. Niekiedy podczas sesji takimi filmik jest czymś niezbędnym, ponieważ całe okoliczności przyrody ukazują prawdziwe cuda. Poza tym niektórzy fotografowie próbują swoich sił w kręceniu filmów, by przykładowo w pełnym wymiarze obsługiwać jakieś sesje narzeczeńskie itp., a tym samym oczywiście nieco więcej zarabiać. W takiej sytuacji statyw jest konieczny do nakręcenia filmu, który przede wszystkim nie będzie w ciągłym “poruszeniu”. Stabilne ujęcia to pierwszy krok do sukcesu, a dzięki statywowi można je jak najbardziej wykonać.

 

Fotografia produktowa

Dziś bardzo modna jest także fotografia produktowa. Mnóstwo fotografów zajmuje się nią, ponieważ to dość stabilne źródło dochodów i zatrudnienia. Jeśli do takich zdjęć wykorzystamy statyw, wówczas będą one bardziej dopracowane i przede wszystkim podobne do siebie. Tego typu fotografie przedstawiające podobne ujęcia, są świetne w fotografii produktowej.

Niekiedy zdjęcia są również wykonywane w dość niefortunnych warunkach. By zatem uzyskać nieco dłuższy czas naświetlania, zdecydowanie warto skorzystać ze statywu. W tym przypadku może chodzić przykładowo o jakieś zdjęcie portretowe bądź też krajobraz nocny miasta. W takiej sytuacji statyw sprawi, że nasze zdjęcie będzie bardziej dopracowane.

 

Statyw – często niezbędny

Trzeba przyznać, że w niektórych sytuacjach statyw może stać się dla nas również sporym odciążeniem. Aparat nie jest lekki, nie zawsze operowanie nim kilka godzin pod rząd jest łatwe. Szczególnie jeśli wykonujemy między innymi zdjęcia produktowe, cały czas musimy coś ustawiać i dbać o całą spójność wizji. Wówczas aparat może nam po prostu przeszkadzać. Ciągłe jego odkładanie i podnoszenie może sprawić, że niestety nam się on uszkodzi. Dlatego wykorzystanie statywu może znacznie usprawnić naszą pracę. Nie dość, że dzięki niemu zdjęcia będą na pewno bardziej dopracowane, to także ich wykonywanie stanie się znacznie przyjemniejsze. Niekiedy pozwolenie sobie na taką chwilę w pracy może spowodować, iż odkryjemy wiele plusów korzystania ze statywu.

Oczywiście inwestują w statyw, który powinien mieć tak naprawdę każdy fotograf, powinniśmy przede wszystkim skupić się na jego jakości. Czasem może nam się wydawać, że jeśli nie korzystamy z niego zbyt często, to nie musi być on zbyt dobrej jakości. Jest to jednak podstawowy błąd. Jeśli ma być to sprzęt, który będziemy wykorzystywać przez długie lata, to jakość powinna być dla nas priorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *