fbpx

Tego o fotografii jeszcze nie wiedziałeś – 5 ciekawostek

Fotografia to dziedzina sztuki, która jest wszechobecna we współczesnym świecie. Fotografują wszyscy, począwszy od uznanych i wykształconych fotografów, po pasjonatów i amatorów. Jednak, czy wykonując kolejne zdjęcia na naszym smartphonie lub profesjonalnej lustrzance, zdajemy sobie

Fotografia to dziedzina sztuki, która jest wszechobecna we współczesnym świecie. Fotografują wszyscy, począwszy od uznanych i wykształconych fotografów, po pasjonatów i amatorów. Jednak, czy wykonując kolejne zdjęcia na naszym smartphonie lub profesjonalnej lustrzance, zdajemy sobie sprawę kiedy tak naprawdę zaczęła się historia fotografii? Gdzie wykonano pierwsze zdjęcie? Odpowiedź na te, oraz inne pytania, zawarto w poniższym zestawieniu pięciu ciekawostek związanych z fotografią.

 

1. Rok przełomu – 1826

Widok z okna w Le Gras – tak francuski wynalazca Joseph Nicéphore Niépce nazwał swoje dzieło, powstałe w 1826 roku (zaledwie w pięć lat po śmierci Napoleona). Pierwsza w historii fotografia, na której wykonanie Niepce poświęcił aż osiem godzi, przedstawia widok na fragment miasteczka, wykonany z okna jego pracowni. Powstała dzięki wykorzystaniu camery obscury i techniki heliografii. Co ciekawe, ówcześni nie poświęcili zbyt wiele uwagi temu, jak pokazuje historia, przełomowemu wydarzeniu. Po śmierci autora pionierskiego zdjęcia w roku 1833 fotografia stała się własnością Francisa Bauera. Została szczęśliwie odnaleziona dopiero w roku 1952 wzbudzając ogromne zainteresowanie i sensację. Obecnie Widok z okna w Le Gras znajduje się w zbiorach University of Texas w Austin i jest niezwykle rzadko prezentowany publicznie.

 

2. Co oznacza fotografia?

Wyraz fotografia oznacza tyle, co rysowanie światłem. Termin ten powstał z połączenia greckich słów: photos, oznaczającego światło graphe, będącego określeniem rysunku. Za jego autora uważa się dziewiętnastowiecznego malarza i wynalazcę, Herculesa Florence.

 

3. Post mortem

Jako że fotografia powstała w XIX wieku, dzięki jej zastosowaniu zostało utrwalonych wiele dziwactw tej szalonej epoki. Jednym z nich jest fotografia pośmiertna, szczególnie lubiana w kręgach wiktoriańskiej arystokracji i brytyjskiego mieszczaństwa. Należy jednak mieć na uwadze, iż użyte tutaj określenie pośmiertna, nie odnosi się do zwyczajnego zdjęcia zmarłej osoby leżącej w trumnie. W tym przypadku starano się bowiem ożywić nieboszczyków, tak by ciężko było odróżnić ich od stojących obok żyjących członków rodziny. W większości przypadków fotografia pośmiertna dotyczyła dzieci i nastolatków, po których zrozpaczeni rodzice chcieli mieć pamiątkę w postaci zdjęcia. Niektóre z nich potrafią zadziwiać żywotnością przedstawionych postaci, jednak w przeważającej większości bez problemu wskazać osobę zmarłą, stąd po dziś dzień budzą one strach i przerażenie.

 

4. Pierwszy polski zakład fotograficzny

Pierwszy zakład fotograficzny na ziemiach polskich został założony w roku 1844 w Warszawie przez Karola Beyera. Tutaj w 1846 roku w miejsce dagerotypów, Beyer rozpoczął wprowadzania kalotypów, ówczesnej nowinki fotograficznej, czyli zdjęć papierowych. Do najbardziej znanych fotografii Karola Beyera należy między innymi pierwszy polski fotomontaż Delegacja Miejska, wykonany w Warszawie w roku 1861. Nadto zdjęcia Beyera posiadają wyjątkową wartość historyczną, gdyż ich tematyka często porusza wydarzenia związane z ówczesną sytuacją polityczną i społeczną.

 

5. Najdroższe zdjęcie świata

Phantom, najdroższa w dziejach fotografia, została sprzedana za 6,5 miliona dolarów prywatnemu kolekcjonerowi z Las Vegas. Jej autor, Peter Lik, jest sześćdziesięcioletnim australijskim fotografem, czeskiego pochodzenia, mającym na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, jak chociażby Master of Photography 2010.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *