fbpx

Temperatura barwowa w fotografii

Barwa zdjęć jest uzależniona od źródła oświetlenia, jakie naświetla fotografowaną scenę. Różnorodne źródła oświetlenia np. słońce, żarówka lub świeca przekazują odmienną temperaturę barwową oświetlenia, co przenosi się na ciepłą bądź zimną dominantę. Chociażby promieniowanie słoneczne,

Barwa zdjęć jest uzależniona od źródła oświetlenia, jakie naświetla fotografowaną scenę. Różnorodne źródła oświetlenia np. słońce, żarówka lub świeca przekazują odmienną temperaturę barwową oświetlenia, co przenosi się na ciepłą bądź zimną dominantę. Chociażby promieniowanie słoneczne, zależnie od położenia oraz zachmurzenia, jest w rozmaitych temperaturach barwowych, jaką wyrażamy w Kelvinach. Sami możemy to zaobserwować oglądając temperaturę barwową oświetlenia w deszczowe południe, jakie ma pomiędzy 6500 K natomiast 10 000 K oraz jest dla nas białe, natomiast chociażby trochę lazurowe. Światło ciepłe oddziałuje kojąco oraz relaksująco. Przy tymże właśnie świetle doskonale wypoczywamy oraz im cieplejsze światło, tymże większe poczucie ciepła oraz relaksu. Światło białe, lub także chłodno-białe jest niezwykle regenerujące oraz zapewnia lepsze warunki do ciężkiej pracy.

 

Temperatura barwowa

Temperatura barwowa służy do prezentowania barwy oświetlenia oraz tego, jak bardzo różni się ona od bieli, na bazie skupienia oświetlenia. Biała kartka papieru wydaje nam się biała zarówno w świetle słońca, jak również pod świetlówką. Choć Twój wzrok przyzwyczaja się do takich różnic prawie niezwłocznie, barwa oświetlenia może być różnorodna we współzależności od jego pochodzenia. Temperatura barwowa definiowana jest poprzez zestawienie barwy oświetlenia emitowanego poprzez określone źródło, z odpowiadającą mu barwą ciała czarnego o konkretnej temperaturze. Krzywa przedstawiająca światło ciała czarnego wyrażona jest na wykresie chromatyczności.

Źródło oświetlenia LED oraz temperatura barwowa

W źródłach oświetlenia LED możliwe jest otrzymanie każdej temperatury barwowej. Możesz zakupić żarówkę o zimnym świetle, lecz możesz też zakupić taką o ciepłej barwie. Poszukujesz alternatywy dla halogenów lub klasycznych żarówek? Nic prostszego – zainwestuj w żarówki LED o temperaturze barwowej blisko 2700 K. Świetlówki LED są dostępne w rozmaitych odcieniach. Przeważnie stosowane są świetlówki o temperaturze barwowej 4000 K. Jest to zimne, białe światło niejednokrotnie stosowane w biurach.

Jak aparat rozróżnia barwy?

Dzięki sporej pracy, jaką wykonuje nasz umysł, potrafimy w ogromnym stopniu dobrze poznawać owe same odcienie rozmaitych obiektów w promieniowaniu słonecznym, żarowym lub wychodzącym z lampy jarzeniowej. Obiekt oświetlony poprzez światło świecy bądź znajdujący się w blasku dnia wygląda dla nas tak samo oraz ma takie same odcienie – chociaż do owego stopnia, iż jesteśmy je w stanie poznać oraz nazwać. Udaje nam się to, gdyż umiemy niezwykle błyskawicznie oraz dokładnie ustalić typ oświetlenia, jaki nas otacza, natomiast dodatkowo po prostu pamiętamy, jakie odcienie mają przedmioty dookoła nas.

Natychmiastowa zmiana temperatury barwowej oświetlenia

W dowolnym domu znajdują się wnętrza, jakie potrzebują zarówno ‘chłodnego’, jak również ‘ciepłego’ światła zależnie od pory dnia lub naszej aktywności. W sypialni o świcie doskonale sprawdza się „zimne” światło, jakie ma wartości stymulujące, w rezultacie czego łatwiej nam się wstaje, kiedy za oknem nadal jest ciemno. To samo wnętrze wieczorem winno stać się oazą spokoju i miejscem umożliwiającym odpoczynek, natomiast taki rezultat można uzyskać za pomocą ciepłego oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *