fbpx
pierwszy aparat

Twój pierwszy aparat

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z robieniem zdjęć, musi dokonać bardzo ważnego wyboru, jakim jest zakup odpowiedniego aparatu. Na rynku dostępna jest cała masa modeli różniących się pomiędzy sobą ceną i specyfikacją. Wybór tego, który

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z robieniem zdjęć, musi dokonać bardzo ważnego wyboru, jakim jest zakup odpowiedniego aparatu. Na rynku dostępna jest cała masa modeli różniących się pomiędzy sobą ceną i specyfikacją. Wybór tego, który najlepiej spełni oczekiwania danej osoby to nie lada sztuka. W tym artykule opowiem nieco o rodzajach aparatów cyfrowych oraz ich wadach i zaletach.

 

Kompakty, czyli wygodne rozwiązanie dla mało wymagających

Aparaty kompaktowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie robią zdjęć zbyt często i nie zamierzają zagłębiać się we wszystkie tajniki fotografii artystycznej. Dobrze działający tryb automatyczny oraz możliwość nagrywania całkiem przyzwoitych filmów w zupełności wystarczą do użytku na wakacjach czy podczas uroczystości rodzinnych. Większość kompaktów oferuje także proste funkcje, dzięki którym można nieco wpłynąć na efekt końcowy zdjęcia.

Największa zaleta aparatów kompaktowych to zdecydowanie ich małe rozmiary. Bez problemu można schować je do kieszeni lub torebki i zawsze mieć przy sobie. Oprócz tego większość kompaktów można dostać w stosunkowo niskich cenach. Najprostsze modele oferowane są nawet za kilkaset złotych.

Do wad takich aparatów można zaliczyć brak możliwości wymiany obiektywu i bardzo małą ilość funkcji. Tryb automatyczny przecież nie jest tym, co zadowoli bardziej ambitnych fotoamatorów. Poza tym jakość zdjęć robionych większością kompaktów można porównać do tej, jaką można uzyskać dzięki bardziej zaawansowanym smartfonom.

 

Lustrzanka – czy aby na pewno każdy będzie z niej zadowolony?

Lustrzanki to aparaty, które oferują zdecydowanie największe możliwości podczas robienia zdjęć. Wymienne obiektywy, mnogość funkcji i dobrej jakości matryca to elementy, które umożliwiają uzyskanie fotografii świetnej jakości. Używanie trybu automatycznego w takim aparacie praktycznie mija się z celem. Lustrzanki mogą także współpracować z całą gamą urządzeń zewnętrznych, takich jak lampy błyskowe i samowyzwalacze. To wszystko sprawia, że aparaty tego typu są najczęściej wybierane przez profesjonalnych fotografów i zaawansowanych fotoamatorów.

Wadą lustrzanek są niestety ich spore gabaryty. Raczej nie ma mowy o wygodnym umieszczeniu aparatu w kieszeni lub podręcznej torebce. Chcąc wybrać się gdzieś w celu robienia zdjęć, najczęściej trzeba zabrać ze sobą sporą torbę z aparatem, obiektywami i zestawem innych niezbędnych urządzeń, jak np. filtry. Ceny lustrzanek także nie należą do najniższych. Za przyzwoity aparat tego typu zwykle trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Bezlusterkowce jako ciekawa alternatywa dla lustrzanek

Bezlusterkowce oferują bardzo podobne możliwości do lustrzanek, ale jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają lustra. Wymienne obiektywy i mnogość funkcji w połączeniu z niewielkimi rozmiarami są tym, czym bezlusterkowce przekonują do siebie coraz większą liczbę pasjonatów fotografii. Pod względem wielkości matrycy i jakości zdjęć, aparaty tego typu są czymś pomiędzy kompaktami i lustrzankami. Na pewno znacznie przewyższają możliwości nawet najdroższych smartfonów, ale jednocześnie dość daleko im do efektów, jakie można uzyskać dzięki lustrzankom z wyższej półki. Bezlusterkowce mogą być zatem idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą poznać tajniki fotografii artystycznej, ale nie mają ochoty dźwigać ze sobą dużej i ciężkiej torby.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Czy zdjęcie zawsze musi być ostre?

Darmowe programy do obróbki zdjęć

Rozwój zawodowy w fotografii

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *