fbpx
Zacznij zarabiać na fotografii

Zacznij zarabiać na fotografii

Dla wielu amatorów fotografii wizja rozpoczęcia kariery w tym zawodzie staje się z czasem coraz bardziej kusząca. Pomysł połączenia pasji z pracą wydaje się przecież na pozór genialny. Niestety wolny rynek jak nikt inny potrafi

Dla wielu amatorów fotografii wizja rozpoczęcia kariery w tym zawodzie staje się z czasem coraz bardziej kusząca. Pomysł połączenia pasji z pracą wydaje się przecież na pozór genialny. Niestety wolny rynek jak nikt inny potrafi weryfikować początkowy zapał świeżo upieczonych fotografów. Praca fotografa w charakterze wolnego strzelca jest bardzo wymagająca, jednak najwytrwalsi mogą liczyć na samospełnienie się i ponadprzeciętnie wysokie zarobki.

Ciągły rozwój własnych umiejętności

Niestety, łatwo jest przeceniać swoje umiejętności na początku drogi niezależnego fotografa. W końcu trzeba stać się w czymś naprawdę dobrym, aby zacząć dostrzegać ile jeszcze rzeczy pozostało do nauki. Początkujący fotograf powinien nastawić się więc na nieustanny rozwój i stałe poszerzanie własnych kompetencji. Warto przy tym pamiętać, że nie wystarczą godziny spędzone na czytaniu książek, artykułów lub oglądanie instruktażowych filmów. Zdobytą w ten sposób wiedzę należy wcielać w życie, ponieważ fotografia to przede wszystkim umiejętność praktyczna. Warto rozwinąć znajomości z innymi profesjonalnymi fotografami, co będzie dodatkowym motywatorem do nauki, ale również zapewni drobną przewagę w branży.

 

Jak wyceniać usługi fotograficzne?

Na początkującego fotografa czeka dylemat — czy warto realizować darmowe zlecenia? Argumentem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest możliwość zdobycia doświadczenia oraz pozyskania nowych kontaktów. Fotograf nic nie ryzykuje, bo jeśli klient nie będzie zadowolony, to najwyżej machnie tylko ręką i nie będzie trzeba się męczyć z żadnymi konsekwencjami. Praca za darmo nie jest jednak koniecznością. Każdy fotograf musi zgromadzić portfolio, które stanie się jego wizytówką w oczach potencjalnych klientów, ale do jego zbudowania mogą posłużyć zdjęcia jeszcze sprzed rozpoczęcia kariery. Konkurencja wśród początkujących fotografów odbywa się przede wszystkim przy pomocy cen oferowanych usług. Warto jednak postarać się jak najszybciej odbić od dolnej granicy cen rynkowych, aby się nie zniechęcić i mieć dodatkowy bodziec do rozwoju. Co ciekawe, konkurencja wśród fotografów oferujących wyższe ceny jest najczęściej znacznie mniejsza.

 

Marketing i zdobywanie klientów

Praca w charakterze niezależnego fotografa to nie tylko sesje zdjęciowe i retuszowanie, ale przede wszystkim pozyskiwanie klientów, które samo w sobie jest prawdziwą sztuką. Dobrym pomysłem jest znalezienie niszy, w której konkurencja jest stosunkowo niewielka. Przykładem takiej niszy może być fotografia noworodków lub fotografia narzeczeńska. Warto również od samego początku rozwijać swoją sieć kontaktów. Doskonałym pomysłem będzie przeprowadzenie darmowej sesji zdjęciowej z influencerem, który upubliczni zdjęcia na swoim profilu społecznościowym. Tego rodzaju networking daje szansę na zdobycie większego rozgłosu jako fotograf. Na początku drogi warto zainwestować także w profesjonalne kursy marketingu oraz promocji w mediach społecznościowych. To właśnie social media stanowią obecnie doskonałe narzędzie do budowania marki osobistej i zdobywania coraz lepiej płatnych zleceń.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Czy zdjęcie zawsze musi być ostre?

Darmowe programy do obróbki zdjęć

Rozwój zawodowy w fotografii

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *