fbpx

Złota godzina – czyli najlepszy czas na zdjęcia

Latem oraz wczesną jesienią najlepsza pora do zdjęć to niewątpliwie złota godzina, więc na blisko godzinę, lub dwie przed zachodem słońca. To doskonały czas, aby wybrać się na spacer na łąkę, lub choć na trawnik

Latem oraz wczesną jesienią najlepsza pora do zdjęć to niewątpliwie złota godzina, więc na blisko godzinę, lub dwie przed zachodem słońca. To doskonały czas, aby wybrać się na spacer na łąkę, lub choć na trawnik pod blokiem. Niezwykle fascynujące zdjęcia wychodzą, gdy fotografujemy pod światło. Rośliny są wówczas super rozjaśnione — mają taki jasny tajemniczy kształt. Poszukaj właściwego kąta fotografowania. Sprawdzaj, czy roślina lepiej wygląda na tle trawy, lub na tle nieba.

 

Złota godzina – co to takiego?

Złota godzina to właśnie tenże czas, w jakim promieniowanie słoneczne jest tak ciepłe oraz delikatne, iż nadaje otoczeniu niezwykle jasny kolor. Czas tenże, wbrew nazwie, zupełnie nie musi trwać równo godzinę w przeciągu dnia. Można powiedzieć więcej: szczegółowy czas powstania złotej godziny, jak i moment jej trwania zależy od pory roku, aury, natomiast chociażby od szerokości geograficznej. W skrócie oraz ułatwieniu można ją jednakże określić w pewnym przybliżeniu – złota godzina to chwila towarzysząca wschodzącemu słońcu, czas w trakcie jego trwania oraz tuż po nim, lecz także chwila tuż przed zachodem słońca oraz w jego trakcie. Kiedy słońce znajduje się nisko nad widnokręgiem, jego blask podlega znacznemu rozbiciu na skutek wchodzenia poprzez duże powłoki atmosfery ziemskiej. Spada wtedy w scenie udział oświetlenia bezpośredniego, natomiast rośnie udział światła dopełniającego. Ponadto, za sprawą działania rozdzielenia oświetlenia (atmosfera ziemska działa w tymże przypadku jak pryzmat) niebieska oraz fioletowa część widma podlega rozbiciu, poprzez co blask słońca staje się cieplejszy.

 

Niebieska godzina

W tymże wypadku ciekawe warunki oświetleniowe pojawiają się natychmiast przed wschodem oraz po zachodzie słońca. Niebieska godzina o świcie zaczyna się wraz z pierwszym wschodem. W Polsce trwa tylko kilkanaście minut. Później, więc wieczorem, rozpoczyna się kilkanaście minut przed zmierzchem – jest to moment, w jakim złota godzina przechodzi w niebieską. Zauważymy to w chwili, w jakiej nad horyzontem nie będzie już widoczna tarcza słońca.

 

Jak uchwycić złotą godzinę?

Sposobów jest parę. W przeddzień zdjęć możesz po prostu oglądać niebo oraz napisać na kartce, o której zaszło słońce. Innym sposobem jest ustalenie np. w smartfonie, godziny zachodu, natomiast zdjęcia należy rozpocząć blisko godziny przed jego pełnym zachodem (bądź poprzez godzinę po wschodzie). Tradycyjna aplikacja pogody w iOS wskazuje precyzyjną godzinę wschodu oraz zachodu, wiec nie będzie to szczególnie ciężkie.

 

Kiedy zastosować złotą godzinę

W praktyce najdoskonalszy moment na fotografowanie należałoby zastosować w trakcie każdego typu zdjęć robionych na zewnątrz. Dotyczy to nie jedynie zdjęć krajobrazowych lub robionych w mieście, lecz portretów, martwej natury lub kwiatów oraz roślin. Robiąc zdjęcia o owej porze masz większą szansę na otrzymanie doskonałych rezultatów świetlnych. W okresie trwania ,,rannej złotej godziny” występują najdoskonalsze portrety dzieci na łonie natury, wieczorna pora z kolei doskonale nadaje się do fotografowania ślubów lub zaręczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *